Srbská policie zadržela válečného zločince Ratka Mladiče

Srbská policie zadržela hledaného válečného zločince Ratka Mladiče. Oznámilo to srbské ministerstvo vnitra a potvrdil to na mimořádné tiskové konferenci srbský prezident Boris Tadič. Ratka Mladiče obžaloval Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii mimo jiné z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů během války v první polovině devadesátých let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatčený bosenskosrbský generál Ratko Mladič na archivním snímku | Foto: Reuters

Srbská policie si nejprve nebyla jista, zda je Milorad Komarič opravdu Ratkem Mladičem. Byla proto nutná analýza DNA. Ta podle srbského prezidenta identitu Mladiče potvrdila.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zatčení Ratka Mladiče mluvil před 14. hodinou na Radiožurnálu Martin Dorazín ze zahraniční redakce

„Mladič byl zadržen na srbském území dnes časně ráno,“ řekl Tadič na tiskové konferenci, kterou v přímém přenosu přenášela srbská televize.

Zároveň ujistil, že Mladič bude předán haagskému tribunálu. Ostatní bývalé jugoslávské země vyzval, aby se nezdráhaly hnát k odpovědnosti všechny podezřelé ze zločinů z balkánských válek:

„Chci poděkovat všem členům Akčního týmu, který se snažil od svého vzniku v srpnu 2008 každým dnem a každou minutou dopadnout všechny podezřelé z válečných zločinů. Potvrzuji, že Srbsko spolupracuje s Haagským tribunálem, zajímá se o vlastní pachatele válečných zločinů kvůli snaze uzavřít bolestnou kapitolu vlastních dějin.“

Srbská média teď spekulují, kde policie Mladiče zadržela. Objevují se informace, že to byla vesnice Lazarovo u Zrenjaninu v domě jeho příbuzného. Pravděpodobně to bylo na nějaké anonymní udání, za informace vedoucí k dopadení Ratka Mladiče byla vypsána vysoká odměna 10 milionů eur.

V Bělehradě právě pobývá baronka Ashtonová, vysoká zastupitelka EU pro zahraniční politiku. Jedná se tedy o zvláštní shodu náhod.

Srbský prezident Boris Tadič oznamuje zatčení válečného zločince Ratka Mladiče | Foto: Reuters

Proti jakýmkoliv spekulacím se srbský prezident ohradil. Řekl, že nekalkulovali s termínem zadržení generála Mladiče. Prý to byla souhra náhod.

Daleko větší souběh je se zprávou hlavního žalobce tribunálu v Haagu, která má být vždy po půl roce na Srbsko vypracována, jestli spolupracuje s tribunálem nebo ne. Unie podmiňovala přístupové rozhovory právě spoluprácí s tribunálem.

Srbsko musí Mladiče, který se měl podílet na genocidě v Jugoslávii během první poloviny devadesátých let, zatknout a předvést před mezinárodní trestní tribunál. V opačném případě nebude země moci vstoupit do Evropské unie.

Martin Dorazín, Zdenka Turková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme