Srbská vláda odmítá podepsat dohodu o urovnání vztahů s Kosovem

Srbská vláda odmítá podepsat dohodu, která by měla urovnat vztahy mezi Srbskem a Kosovem. Vyzvala ale zároveň k dalším jednáním s kosovskými vůdci pod patronátem Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srbský premiér Ivica Dačič | Foto: European Commission Audiovisual service

Plán, který minulý týden zástupci tří stran vyjednali v Bruselu, Bělehrad v úterý nepodepíše, protože požaduje větší míru autonomie pro srbskou menšinu v Kosovu. Oznámil to srbský premiér Ivica Dačić.

Etničtí Srbové se stejně jako Bělehrad odmítají smířit s osamostatněním Kosova v roce 2008 a k odmítnutí dohody srbskou vládu vyzvalo i předsednictvo hlavní vládní formace, Srbské pokrokové strany.

Hlavní spor se točí kolem pravomocí sdružení srbských okresů na severu Kosova. Srbové chtějí mít ve svých většinových okresech svoji policii, vlastní soudy a plno dalších výkonných pravomocí. Kosovo jim chce svěřit maximálně zdravotnictví nebo školství.

Kontroverze budí i plánované ustavení armády Kosova. Priština její vznik už konzultuje s NATO, ale Bělehrad o něčem takovém nechce ani slyšet.

Oba národy stojí před bolestivými ústupky. Dohoda by znamenala velký průlom. Kosovo by ji vidělo jako ukončení letitého konfliktu, Srbsko zase jako začátek cesty do EU.

Silvie Třeslínová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme