Srbská vláda rozhodla o návratu odvolaných velvyslanců

Srbský velvyslanec v České republice se zanedlouho vrátí do Prahy. Srbská proevropská vláda totiž rozhodla o návratu všech svých ambsadorů do členských zemí Evropské unie. Minulá vláda je odvolala poté, co tyto státy uznaly nezávislost Kosova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělehrad

Srbský velvyslanec v České republice a jeho kolegové působící v dalších zemích EU by se podle zdrojů Českého rozhlasu měli do svých úřadů vrátit do konce příštího týdne. Celkem jde o 13 velvyslanců, kteří mají sídlo v dané zemi, a dále pět velvyslanců, kteří mají sídlo v jiné zemi.

Zprávu potvrdil i sám ministr zahraničí Vuk Jeremič. Ten už dříve uvedl, že toto rozhodnutí je vyjádřením priority země, kterou je evropská integrace Srbska.

Podle dalšího ministra Olivera Duliče takzvaný akční plán přijatý po vzniku Republiky Kosovo zaúčinkoval, protože novou zemi uznalo podle Duliče jen 43 zemí, a nebyla přijata do žádných mezinárodních organizací.

Česká republika uznala nezávislost bývalé jihosrbské provincie Kosovo v květnu. Krátce poté srbské vláda na protest proti tomuto rozhodnutí povolala velvyslance Vladimira Vereše z Prahy na konzultace do Bělehradu.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme