Srbská vláda se otřásá v základech

Demokratická strana Srbska jugoslávského prezidenta Koštunici totiž stáhla své členy ze srbské vlády. Stalo se tak po vážné krizi uvnitř vládnoucího bloku Demokratická opozice Srbska, která se vyhrotila po vraždě bývalého tajného agenta Momira Gavriloviče. Vražda byla spáchána v den Gavrilovičova jednání v prezidentském úřadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demokratická strana Srbska (DSS) Vojislava Koštunici obvinila vládní koalici z ohrožování státních zájmů. Dva ministři a všichni jejich asistenti a náměstci ministrů odejdou z vlády Srbska proto, že se udělalo málo v boji proti organizovaném zločinu. Ten v posledním desetiletí v Srbsku jen kvete. "Boj proti organizovanému zločinu byl jedním z předvolebních slibů Demokratické opozice Srbska a hlavní důvod, který přiměl DSS k účasti ve volbách v rámci této koalice," uvádí se v prohlášení DSS. Rozhodnutí DSS nepovede k vládní krizi. Koštunicova strana nicméně upozornila, že nadnese práci vlády na nadcházejícím zasedání hlavních politiků koalice a také v srbském parlamentu.

Koštunica a předseda srbské vlády Zoran Djindjič byli dlouhou dobu rivaly. Oba sice spojili své síly v boji proti Slobodanu Miloševičovi. Ale brzo po svržení bývalého jugoslávského prezidenta se mezi nimi opět rozhořely spory. Jedním ze zásadních bylo i vydání Miloševiče haagskému tribunálu. Koštunica byl rozhodně proti. Spory kulminovaly po nedávné vraždě bývalého agenta státní bezpečnosti Momira Gavriloviče. Ten byl v Koštunicově úřadu a jednal s jeho poradci jen několik hodin před tím, než byl neznámým mužem zabit. Spekulovalo se, že byl odstraněn, aby nemohl odhalit informace o propojení státních úředníků s organizovaným zločinem.

Markéta Kaclová, Petra Lazáková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme