Srbské listy o výročí masakru ve Srebrenici

Bosenská Srebrenica 10 let po největším masakru civilistů v Evropě od konce 2. světové války. Britský premiér musí hájit svobodu. Afrika by si dokázala vystačit sama, potřebuje ale odbourání cel a dotací. Odvěký spor církve a vědy trvá. To jsou hlavní témata dnešního přehledu zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Dnes je to 10 let, co srbské jednotky postřílely na 8 tisíc muslimů ve Srebrenici. Slavnostnímu memoriálu bude přihlížet i náš zvláštní zpravodaj Martin Ježek, který už nahlédl do srbských novin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Ježek cituje ze srbských novin

Tony Blair se chvíli radoval z vítězství Londýna v boji o olympijské hry, vzápětí truchlil nad teroristickými útoky, komentuje britský Daily Telegraph. Ovšem zatím se mu daří podpořit britskou veřejnost právě tak, jak to potřebuje. Vláda obstála i v dalším politickém testu. Očekávalo se totiž, že útoky povedou k omezování základních svobod. Reakce se ale zdá být právě opačná. Převládá názor, že diskutované zavedení identifikačních průkazů by teroristy stejně nezastavilo.

Namísto nové legislativy se hledají skutečně účinná opatření, která by mohla podobným útokům zabránit. Mezi hlavní hodnoty naší společnosti totiž patří svoboda, tolerance a demokracie. Za útokem nestojí rozkol mezi islámem a křesťanstvím, ale rozkol mezi fundamentalismem a tolerancí. Tony Blair se proto musí postavit za svobodu. Zavádění identifikačních průkazů a přísnější imigrační opatření nezajistí naše bezpečí, uzavírá konzervativní Daily Telegraph.

Arab News komentuje závěry summitu G8 týkající se Afriky. Podle Tonyho Blaira potřebuje "černý kontinent" odpuštění dluhů, zdvojnásobení pomoci a zlepšení obchodních podmínek. Finanční pomoc Africe je ale dostačující. Ti méně úspěšní by vyšší pomoc pravděpodobně zneužili. Ti více vyspělí nemají dostatek kvalifikovaných pracovních sil, který je pro efektivní použití prostředků nutný.

Afrika potřebuje dozor nad rozvojovými projekty a zvýšení soukromých investic. Co by ale potřebovala ze všeho nejvíce, je odbourání cel a dotací. Afrika by si na volném trhu dokázala poradit sama, ujišťují Arab News.

Rakouský Die Presse se pozastavuje nad střetem církve a vědy. Hádají se spolu už léta. Vznik života nakonec připadl Darwinovi, i když ho někteří chtěli - a stále chtějí - z učebnic vyškrtnout. V současné době jsou to zastánci nové teorie inteligentního designu. Slovo design ale najdeme i v učebnicích katechizmu, ovšem ve spojení s Bohem stvořitelem. Dokud měla církev na starosti víru a věda rozum, vycházely spolu docela dobře, kroutí hlavou Die Presse.

Vít Pohanka, Zuzana Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme