Srbské směřování do EU může být ohroženo, varoval Solana

Srbské směřování do Evropské unie může být ohroženo - varoval šéf evropské diplomacie Javier Solana. Přidal se tak k ostatním představitelům mezinárodního společenství, kteří jeden po druhém odsuzují násilnosti v Bělehradě. Ty se rozpoutaly jako reakce na vyhlášení kosovské nezávislosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

billboard s heslem "Kosovo je Srbsko"

billboard s heslem "Kosovo je Srbsko" | Zdroj: ČTK

Čtvrteční násilnosti v Bělehradu odsuzuje celý svět. Politování vyjádřil i největší srbský spojenec Rusko. Moskva ale zároveň odpovědnost za bouři nepokojů připsala západním zemím, které uznaly samostatnost Kosova. Právě odtržení této provincie, kterou Srbové považují za srdce svého státu, vyvolalo demonstrace, které si vyžádaly nejméně 150 zraněných.

Náměstek americké ministryně zahraničí Nicholas Burns ve vysílání CNN připomněl, že Kosovo je už devět let pod správou Organizace spojených národů: "OSN odebrala Kosovo Srbsku už v roce 1999. Je to země, která jde vstříc Evropě. Má tam širokou podporu - všechny hlavní evropské země kosovskou nezávislost uznaly, stejně jako Spojené státy. Pro čtvrteční násilí není žádná omluva. Můžeme pochopit emoce, ale ne násilí. A to si musí srbská vláda pamatovat."

Incidenty propukly po poměrně pokojném shromáždění proti vyhlášení nezávislosti Kosova. Demonstranti zaútočili na ambasády některých zemí, které Kosovo uznaly. Velvyslanectví České republiky, které je nedaleko míst nedělních nepokojů, zůstalo ušetřeno. Americkou ambasádu srbští radikálové podpálili a jeden z demonstrantů tam pak uhořel. Americké zastoupení po těchto incidentech evakuovalo část personálu. Ani britské velvyslanectví nezůstalo ušetřeno, potvrdil televizi BBC jeho zaměstnanec Bill Longhurst:

"Naštěstí nebyl nikdo z naší ambasády zraněn. Máme ale velké obavy a připomněli jsme srbským úřadům jejich povinnost bránit diplomatické objekty. Určitě události důkladně vyšetříme a zajistíme, aby se neopakovaly."

V srbské metropoli je teď klid, ale policie zůstává ve střehu.

Víc se o násilnostech v Bělehradu dočtete ZDE.

Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme