Srbské volby jsou neplatné

Prezidentské volby v Srbsku jsou neplatné. Bělehradské Centrum pro svobodné volby a demokracii informovalo, že se hlasování nezúčastnilo více než zákonem požadovaných 50 procent oprávněných voličů. 6,5 miliónu registrovaných voličů mělo v druhém kole rozhodnout mezi nynějším jugoslávským prezidentem, umírněným nacionalistou Vojislavem Koštunicou a jeho vicepremiérem, liberálním ekonomem Miroljubem Labusem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby | Foto: Jan Rosenauer

Anulování voleb znamená, že budou muset být v příštích týdnech uspořádána obě kola nových voleb. První se konalo 29.září. To je určitý úspěch pro ultranacionalistického vůdce Vojislava Šešelje, který po prohře v prvním kole vyzval své stoupence k bojkotu hlasování v druhém kole. Mandát odstupujícího prezidenta končí koncem prosince. Jde o Milana Milutinoviče, posledního bývalého spolupracovníka Slobodana Miloševiče, který zůstal v úřadu po Miloševičově pádu v říjnu 2000 a je stejně jako Miloševič Mezinárodním trestním tribunálem pro zločiny v bývalé Jugoslávii obviněn z válečných zločinů.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme