Srbskem otřásá spor o legendární most Gazela

V srbském hlavním městě Bělehradě se rozhořel spor o největší mostem Gazelu přes řeku Sávu. Měl by se rekonstruovat, protože se téměř 40 let neudržoval. Mezi částí veřejnosti dokonce panují obavy, že spadne. Při opravě ale zase hrozí že zkolabuje doprava ve městě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělehrad | Foto: Turistička organizacija Beograda

"Jezdím přes něj, ale není mi všechno jedno. Zvlášť když je tady dopravní špička, tak je vidět, že pravá strana mostu je výš než ta druhá. Už podruhé za měsíc to tu provizorně opravují a už radši ani neříkají v čem je problém," řekl Radiožurnálu padesátník Slobodan a reagoval tak na fakt, že uprostřed mostu objevili prasklinu na nosiči. Čtyřicátník Goran má ale jasno: "Myslím, že most je bezpečný." A jeho kolega Žarko dodává: "Jestli by ten most měli strhnout a na jeho místě postavit nový, tak žádnou rekostrukci nechci. Vždyť se podle mě normálně udržuje desítky let. Jezdím přes něj úplně normálně."

Hrozí kolaps dopravy

To samé tvrdí i bělehradský primátor Dragan Djilas, podle kterého by ale navíc mělo s rekonstrukcí počkat, než o kus dál postaví nový most, protože jinak hrozí totální kolaps dopravy. Tím spíš, že srbské metropoli chybí městský okruh, a to jak vnější tak vnitřní.

Nejprve se most nemohl několik let opravovat, protože prý Evropská banka pro rekonstrukci a rozvoj podmínila půjčku tím, že město předá nové byty romským obyvatelům, kteří žili v chatrčích přímo pod mostem. Teď už sice půjčku schválila, ale vyjednavači to asi nějak popletli, protože peníze se nesmí použít na rekonstrukci mostu, ale pouze komunikací, které k němu vedou.

V okolí jsou další dva mosty, které jsou už také přeplněné. Jak se na Gazele opakovaně opravují dva prostřední pásy, řada lidí se jí radši vyhýbá.

Jaromír Janev, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme