Srbsko a Kosovo spojují první dva hraniční přechody ve správě obou zemí

Balkánské země Kosovo a Srbsko pokročily v narovnání vzájemných vztahů. Dnes začala platit dohoda o společné správě prvních dvou hraničních přechodů mezi oběma územími. Pro Srbsko je to krok k zahájení přístupových jednání s Evropskou unií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hraniční přechod v Merdare na hranici Srbska a Kosova. | Foto: ČTK

Na jedné straně stojí budka srbské policie, o deset metrů dál kosovská policie a mezi nimi stanoviště mezinárodní mise EULEX, tedy mise Evropské unie k prosazování práva v Kosovu. Tak ode dneška vypadá přechod Merdare mezi Srbskem a Kosovem.

I když to podle srbských politiků neznamená, že by země uznala svou bývalou jižní provincii jako nezávislý stát, fakticky je to první krok.

„Nejsou tu žádné státní znaky nebo symboly. Procedura přechodu administrativní hranice zůstává stejná, v souladu s dohodou z Bruselu,“ uvedl šéf srbského vyjednávacího týmu Dejan Pavičević v srbské televizi.

Kosovo vyhlásilo samostatnost v roce 2008, Srbsko ji neuznává.

Mluvčí mise EULEX Irina Gudeljevićová podtrhla praktický význam hraničních přechodů. „Nejdůležitější je, že společná správa je v zájmu obyčejných lidí,“ uvedla.

K dnes otevřeným společným přechodům by na Silvestra měly přibýt ještě další dva. Kosovští Srbové však dohodu mezi Bělehradem a Prištinou považují za zradu a proti integrované správě přechodů chtějí protestovat.

Martin Dorazín, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme