Demonstrace v Bělehradu pokračují. Lidé vyčítají prezidentovi zásahy do médií a autoritářství

V centru Bělehradu se v sobotu večer konala další velká protivládní demonstrace tisíců lidí. Šlo o čtvrtou takovou sobotní akci po sobě. Její účastníci protestovali proti srbskému prezidentovi Aleksandaru Vučićovi a jeho vládě, kterou považují za autokratickou. Informovala o tom agentura AP. Prezident uvedl, že je připraven o požadavcích protestujících jednat.

Bělehrad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manifestanti prošli v poklidu centrem srbské metropole s transparenty, hvízdali na píšťalky a skandovali „Vučić - zloděj!“ | Foto: Marko Djurica | Zdroj: Reuters

Manifestanti prošli v poklidu centrem srbské metropole s transparenty, hvízdali na píšťalky a skandovali „Vučić - zloděj!“. Prezident podle nich podřídil média přísné kontrole a vytlačil kritické hlasy z politické arény.

„Jsem připraven se zabývat tím, co vyvolává nesouhlas lidí,“ reagoval Vučić v rozhovoru s provládně zaměřenou televizí Studio B TV.

Roznětkou protestů byl listopadový incident ve městě Kruševac, při němž byl brutálně napaden předák levicové opozice Borko Stefanović. Podle opozice byli útočníky příznivci Vučiće, což prezidentova vládní Srbská pokroková strana (SNS) odmítla.

Osmačtyřicetiletý Vučić, který byl dříve nacionalistou a později se z něj stal proevropský reformátor, se stal prezidentem loni v květnu poté, co dubnové volby vyhrál už v prvním kole s 55 procenty hlasů. K jeho vítězství přispěla i značná rozdrobenost opozice, která se nebyla schopna dohodnout na společném protikandidátovi.

Opozice volby označila za zmanipulované a organizovala po nich několik týdnů protesty. Kritizovala i to, že tehdejší premiér Vučić dostal v předvolební kampani velký prostor v hlavní veřejnoprávní televizi i v komerčních televizních stanicích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme