Srbsko asi bude kandidátskou zemí EU, s Kosovem se shodlo na kontrole hranice
Srbsko možná dostane status kandidátské země na vstup do Evropské unie. Na schůzce v Bruselu by mu ho měli přiznat ministři pro evropské záležitosti sedmadvacítky. Padla totiž hlavní překážka. Srbsko sice nadále odmítá uznat nezávislost Kosova, ale dohodlo se s ním alespoň na režimu kontroly společné hranice.
Bělehrad požádal o členství v Evropské unii v prosinci 2009. Na status kandidátské země si ale musel počkat více než dva roky.
Na prosincovém summitu zablokovalo jeho udělení Německo kvůli přetrvávajícímu neklidu na srbsko-kosovských hranicích. Tento problém se dohodou mezi Bělehradem a Prištinou vyřešil.
„Považuji za klíčovou otázku evropské politiky, aby se Srbsko, což je klíč k Balkánu, stalo co nejdříve členem Evropské unie,“ řekl před jednáním český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Doufá, že se Srbsku dveře do Unie nakonec otevřou.
Jak se ale zdá, ne všechny překážky k udělení kandidátského statusu Srbsku byly odstraněny. V cestě stojí také sousední Rumunsko, které žádá záruky ochrany vlašské menšiny v Srbsku, hlavně pak jejích jazykových práv. Podle sčítání lidu z roku 2002 na východě Srbska u hranic s Rumunskem žije asi 40 tisíc Vlachů.
Například šéf švédské diplomacie Carl Bildt řekl že, takovými požadavky se projevuje jistý nedostatek evropského ducha, a srbskými médii proběhla také citace nejmenovaného diplomata, podle kterého nikdo nechápe, co přesně Rumuni požadují.
Jde o srovnatelnou situaci, jako když Slovinsko ztěžovalo přístupové rozhovory s Chorvatskem kvůli hraničnímu sporu v Piranské zátoce. Rumunsko se teď snaží podobným způsobem tlačit na Srbsko. Je proto možné, že definitivní rozhodnutí padne až na summitu premiérů ve čtvrtek a v pátek.
Udělení statusu kandidátské země není automatickou vstupenkou do Unie a do zahájení přístupových rozhovorů může uplynout ještě dlouhá doba. Jiná bývalá jugoslávská republika Makedonie dostala kandidátský status už rok potom, co v roce 2005 podala přihlášku, ale vyjednávání dosud vůbec nezačala, a to hlavně kvůli sporu s Řeckem ohledně názvu této země.
Evropská unie ale má zájem na proevropské orientaci Srbska, které je klíčem v Balkánu, a pokud bude stabilní situace v této zemi, bude jednodušší i v Bosně a Hercegovině