Pokojný protest i střety s policií a hořící auta. Bělehrad se bouří proti chystanému zákazu vycházení

Úterní protesty v srbském hlavním městě Bělehradu mají několik zraněných z řad demonstrujících i policistů. Lidé se shromáždili před srbským parlamentem vyjadřovali nesouhlas s přísným opatřením omezující volný pohyb, které by mělo platit po celý nadcházející víkend. Prezident Vučić ve středu dodal, že by k zákazu vycházení dojít nemuselo, ale finální rozhodnutí vydá ve čtvrtek krizový štáb. Protesty pokračují i ve středu večer.

Bělehrad (Aktualizováno: 20:50 8. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v Bělehradu před budovou Národního shromáždění. | Foto: Marko Djurica | Zdroj: Reuters

Protesty v Bělehradu zahájili místní včetně studentů nebo členů spontánního bělehradského hnutí. Většina demonstrantů zachovávala bezpečné rozestupy, ale ne všichni měli roušky, píše BBC.

Demonstranti se setkali k pokojnému protestu před Národním shromážděním a požadovali zrušení zákazu vycházení, které by v hlavním městě mělo platit od pátku do pondělí. Důvodem k takovému omezení byl podle vlády prudký nárůst případů nákazy covid-19 a snaha rozšíření zabránit.

Části protestujících se poté podařilo dostat do budovy, což přimělo policii tvrdě zasáhnout. Vypukly střety, demonstranti házeli kameny a zapalovali auta. Policie musela venku použít slzní plyn, aby dav rozptýlila. Z rozdmýchání agrese jsou vinění pravicoví radikálové. Desítky lidí byly podle BBC zraněni.

Předseda vlády bouřlivý protest odsoudil a upozornil, že zdravotnické systémy jsou zahlceny pacienty s koronaviem. Videa z místa ale ukazují násilný zákrok policie, který se bude ještě vyšetřovat.

Zákaz vycházení?

Úterý bylo v Srbsku nejtragičtějším dnem od počátku pandemie koronaviru. Podle prezidenta Alexandara Vučiće zemřelo 13 lidí, dalších 120 bylo připojeno na plicní ventilátor a zhruba čtyři tisíce pacientů se léčí v nemocnicích. 

Nejvážnější je situace v Bělehradu, kde od středy platí zákaz shromažďování více jak pěti osob, a to ve vnitřních i vnějších prostorech.

Prezident Alexandar Vučić po nočních protestech ve středu oznámil, že plánovaný víkendový zákaz vycházení zřejmě nebude vyhlášen. Definitivní rozhodnutí vydá ve čtvrtek krizový štáb. Nezavedení přísného opatření také naznačil hlavní srbský epidemiolog Predrag Kon.

Hlava sttátu ale se zrušením zákazu nesouhlasí. Zdravotnické úřady upozornily, že situace stále není příznivá a za uplynulý den přibylo 357 nových případů nákazy. 

Od pátečních 18. hodin do pondělních 5.00 tedy nejspíš úplný zákaz vycházení platit nebude. Zákaz by se týkal hlavního města, i když prezident původně navrhoval zavést omezení na celý stát.

Druhý den protestů

Ve středu večer se tisíce protestující opět shromáždili před parlamentem. Kritizují vládu, jakým způsobem zvládá koronavirovou krizi, uvádí na twitteru Balkan Insight.

U srbského parlamentu je připravená policie, včetně jednotek na koních. Dav se snaží rozpustit i za pomocí slzného plynu. 

Podívejte se na záběry přímo z místa.

ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme