Srbská policie opět zasahovala proti demonstrantům. Prezident z nepokojů viní krajní pravici

Srbská policie zasáhla v noci na čtvrtek slzným plynem proti demonstrantům, kteří se shromáždili před budovou parlamentu v Bělehradě. Střety se odehrály již druhou noc po sobě. Tisíce lidí vyšly do ulic navzdory varování prezidenta, že podobná shromáždění mohou vést k šíření nákazy koronavirem. Někteří z protestujících házeli na policisty světlice a kameny.

Bělehrad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti protestovali proti způsobu, jakým srbské úřady řeší současnou koronavirovou krizi. Vadí jim rovněž plány na vyhlášení zákazu vycházení v souvislosti s výrazně zhoršenou epidemiologickou situací v zemi.

Prezident Aleksandar Vučić ještě ve středu večer oznámil, že zákaz vycházení o víkendu nakonec zřejmě vyhlášen nebude, nicméně konečné slovo bude mít krizový štáb, který má své rozhodnutí oznámit během čtvrtka.

Symbolem italského boje proti covid-19 je nemocnice v Bergamu. Poprvé nemá nakaženého na JIP

Číst článek

Vučić rovněž vyzval obyvatele, aby se neúčastnili protivládních shromáždění a zabránili tak dalšímu šíření viru. „Už nemáme volná lůžka v nemocnicích. Otevřeme ale nové nemocnice,“ uvedl během svého vystoupení.

Ze zorganizování nepokojů přitom obvinil krajně pravicové skupiny a blíže neurčené „zástupce regionálních zpravodajských služeb“, kteří podle něj chtějí podkopat postavení Srbska.

Většina z protestujících, kteří vyšli do ulic ve středu večer, měla na obličejích roušky. Před budovou parlamentu pískali a vykřikovali hesla jako ‚Vučiči, odstup!‘, někteří z nich házeli na příslušníky pořádkové policie kameny, ti zasáhli slzným plynem.

Ministr vnitra Nebojša Stefanović uvedl, že bylo zraněno deset policistů. Zraněné na straně demonstrantů neoznámil. Na záběrech televizních stanic nicméně bylo vidět, jak policisté bijí demonstranty obušky, napsala agentura Reuters.

Sedmimilionové Srbsko dosud oznámilo 17 076 případů nákazy koronavirem a 341 úmrtí. Ve středu se počet infikovaných zvýšil o 357, v úterý o 299. Podle zdravotnických úřadů jsou tamní nemocnice zcela naplněné a jejich personál vyčerpaný.

Podle kritiků může za nárůst počtu infikovaných rozhodnutí vlády umožnit i nadále konání fotbalových zápasů, náboženských obřadů, oslav i dalších soukromých shromáždění a rovněž i parlamentních voleb, které se uskutečnily 21. června.

Vláda naopak tvrdí, že na vině je nekázeň veřejnosti a nedodržování hygienických zásad, zejména v nočních klubech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme