Srbové protestovali proti vládě. V centru Bělehradu demonstrovaly tisíce lidí

V centru srbské metropole Bělehradu se v sobotu večer konala další velká protivládní demonstrace. Účastnilo se jí tisíce lidí. Šlo o třetí takovou sobotní akci po sobě. Účastníci protestují proti útokům na kritiky vlády, které podle opozice vedení země kolem prezidenta Aleksandara Vučiče netoleruje.

Tento článek je více než rok starý.

Bělehrad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest pod heslem „Stop krvavým košilím“ začal v sobotu v 18.00 a zhruba po dvou hodinách v klidu zase skončil, byť hesla na některých transparentech demonstrantů svědčila o velké nespokojenosti.

Kosovo bude mít vlastní armádu. ‚Ohrozí to mír v oblasti,‘ kritizuje Srbsko rozhodnutí parlamentu

Číst článek

Podle serveru Balkan Insight demonstranti požadovali víc prostoru pro hlasy opozice, svobodná média a ukončení „politického násilí“.

Kolik lidí se skutečně sešlo, není jasné, organizátoři podle televize B92 tvrdili, že vyjádřit svůj názor přišlo 35 až 40 tisíc občanů.

Roznětkou protestů byl listopadový incident ve městě Kruševac, při němž byl brutálně napaden předák levicové opozice Borko Stefanović. Podle opozice byli útočníky příznivci Vučiče, což prezidentova vládní Srbská pokroková strana (SNS) odmítla.

První pochod Bělehradem súčastí několika tisíc lidí se konal 8. prosince. O týden později, 15. prosince, se demonstrace konala znovu a podle organizátorů na ni přišlo přinejmenším deset tisíc protestujících. Další akce je už svolána na příští sobotu 29. prosince.

ado, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme