Srbsko brání dalšímu uznávání Kosova

Srbsko vyvíjí tlak na Černou Horu, Makedonii a Bosnu a Hercegovinu, aby neuznávaly samostatné Kosovo. Všichni tito souputníci Srbska v bývalé jugoslávské federaci už dřív oznámili, že nejnovější evropský stát uznají do konce října.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Borise Tadič | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Srbsko se snaží zabránit uznání Kosova třemi sousedními balkánskými státy diplomatickými prostředky. Potvrdil to i srbský ministr zahraničí Vuk Jeremič, podle kterého by uznání Kosova nezůstalo bez odpovědi jeho země. Černá Hora už zareagovala, že si nenechá nic vnucovat a bude postupovat podle svého vlastního uvážení.

Srbsko také usiluje u Mezinárodního soudu spravedlnosti, aby prohlásil vznik Republiky Kosovo za nezákonný. Srbský prezident Boris Tadič je pak připravený po vyčerpání všech možností navrhnout rozdělení Kosova na srbskou a albánskou část.

Evropská unie mezitím vyčlenila pro Srbsko na léta 2008 až 2010 584 milionů eur. Po Turecku je to největší množství finančních prostředků pro balkánské země, které se připravují na členství v Unii. Do konce roku 2010 vydá EU celkem na tento účel víc než čtyři miliardy eur.

Peníze by měly být v Srbsku vynaloženy na podporu ekonomickému a společenskému rozvoji, na uvedení zákonů do souladu s právem Evropské unie a na posílení právního státu. Podle oficiální tiskové agentury TANJUG představitelé Unie potvrdili, že peníze mohou být vynaloženy i na výstavbu institucí a přeshraniční spolupráci. Kosovo by mělo získat na stejné období přibližně 359 milionů eur.

Jaromír Janev, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme