Srbsko bude volit prezidenta i v druhém kole

Srbsko čeká dramatické druhé kolo prezidentských voleb. Už teď se mu přezdívá referendum a někteří analytici podle toho formulovali i otázku pro voliče: Přejete si Srbsko v Evropské unii nebo ne? Místo zaškrtávání kladné nebo záporné odpovědi budou občané Srbska vybírat ze dvou kandidátů, kteří postoupili do druhého kola.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na volby v Kosovu dohlížely jednotky KFOR | Zdroj: ČTK

Po sečtení většiny hlasů je možné za vítěze prvního kola označit radikála Tomislava Nikoliče, který získal 39,6 procent hlasů. Jeho rival, dosavadní proevropský prezident Boris Tadič, za ním zaostal o 4,4 procenta. Voliči budou mít ve druhém kole tedy na výběr dvě vize: nacionalistické proruské směřování radikála Nikoliče a proevropský kurz dosavadního prezidenta Tadiče.

Oproti očekávání přilákalo hlasování rekordní počet lidí. Odhady hovoří o tom, že hlasovalo přes 60 procent z celkem 6,5 milionu oprávněných voličů. To signalizuje důležitost, jakou volbám Srbové přisuzují v historicky vypjatém období blížící se ztráty své jižní provincie - Kosova, obývané převážně Albánci.

Ke kosovské nezávislosti se srbští prezidentští kandidáti staví stejně - tedy odmítavě - Boris Tadič z Demokratické strany ale hodlá na rozdíl od Nikoliče navzdory vzniku kosovského státu orientovat Srbsko na Evropskou unii. Naproti tomu vůdce Srbské radikální strany Tomislav Nikolič, ačkoliv podporu evropské integrace úplně nevylučuje a použití armády proti Kosovu odmítl, prosazuje v první řadě těsné vztahy Bělehradu s Moskvou.

Třetího února se opět čeká veliká volební účast. Druhé kolo, takzvané referendum o budoucnosti země, bude zřejmě mít velmi těsný výsledek. Oba kandidáti se cítí být favority. Srbská radikální strana přitom před rokem vyhrála parlamentní volby. Podle Nikoliče Srbové hlasovali pro změnu a včera tak připravili půdu pro jeho konečný triumf. Tadič zase vyzval k odmítnutí radikálně nacionalistické politiky, kterou zosobňoval v devadesátých letech autokratický prezident Slobodan Miloševič.

Důležité bude, na kterou stranu se přikloní voliči sedmi neúspěšných kandidátů. Více v jejich podporu doufá současný prezident Boris Tadič.

Marie Matúšů, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme