V Srbsku se po návštěvě Putina znovu protestovalo proti prezidentu Vučičovi

Více než 10 000 lidí vyšlo v sobotu večer v Bělehradě do ulic na protest proti prezidentovi Aleksandaru Vučičovi a jeho Srbské pokrokové straně (SNS). Demonstranti požadovali, aby vláda umožnila médiím svobodou práci a zaručila se, že se uskuteční svobodné a spravedlivé volby. Napsala o tom agentura Reuters. Protivládní demonstrace se v Srbsku konají již osm týdnů.

Bělěhrad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest v Bělehradu proti srbskému prezidenteovi Aleksandarovi Vučičovi | Foto: Goran Tomasevic | Zdroj: Reuters

Roznětkou protestů byl listopadový incident ve městě Kruševac, při němž byl brutálně napaden předák levicové opozice Borko Stefanović. Podle opozice byli útočníky příznivci Vučiče, což prezidentova SNS odmítla.

V Srbsku už šestý víkend po sobě protestovaly tisíce lidí proti prezidentovi Vučićovi

Číst článek

Demonstraci zorganizovalo uskupení asi 30 opozičních stran. Nespokojenci křičeli „Vučić je zloděj“. „Jediným naším požadavkem je, aby toto zlo skončilo,“ řekl davu herec Branislav Trifunović. "Chceme volby, první ale musí přijít svoboda," dodal.

Demonstrace se podle Reuters konaly také na dalších místech, včetně měst Novi Sad a Niš. Mimo hlavní město byla ale účast výrazně menší, píše Reuters.

Nikdo z kanceláře srbského prezidenta se k nejnovějšímu protestu nevyjádřil. Vučić se ale již dříve nechal slyšet, že demonstrantům neustoupí v otázce zvýšení svobody médií a reformy volebního systému, kterou rovněž požadují. Naznačil však, že by zvážil předčasné volby, kterými by otestoval popularitu své strany.

SNS má v srbském parlamentu 160 z 250 křesel. Další všeobecné volby se v Srbsku mají konat v roce 2020.

„Přišla jsem, abych vyjádřila svou nespokojenost s vládnoucí elitou,“ řekla Reuters čtyřiašedesátiletá důchodkyně Ljiljana Živanovičová. „Oni (SNS a Vučić) kontrolují veškerá média. Je mi z té korupce zle,“ doplnila.

Nejnovější protesty se uskutečnily po čtvrteční návštěvě ruského prezidenta Vladimira Putina, kterého z celého Srbska přijely přivítat desetitisíce lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme