V Srbsku demonstrovali příznivci prezidenta Vučiče. Zúčastnili se i spojenci Moskvy a ministr z Maďarska

Desetitisíce lidí se v pátek sešly v centru Bělehradu na podporu srbského prezidenta Aleksandara Vučiče. Dav demonstroval svou sílu jako protiváhu k velkým protivládním protestům. Ty vyvolaly dvě masové střelby, při nichž na začátku května zahynulo 18 lidí, uvedla agentura Reuters.

Bělehrad Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace na podporu srbského prezidenta

Demonstrace na podporu srbského prezidenta | Zdroj: Reuters

Mezi mluvčími na páteční akci nazvané Srbsko naděje byl i maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto a vůdce bosenských Srbů Milorad Dodik, který je považován za blízkého spojence Moskvy a figuruje na sankčním seznamu Spojených států amerických.

„Vy i my čelíme podobným výzvám a jsme vystaveni útokům mezinárodního liberálního mainstreamu,“ řekl Szijjarto v srbštině. „Útočí na nás, protože chceme mír na Ukrajině, útočí na nás, protože věříme v rodinné hodnoty a odmítáme, aby nám někdo říkal, co máme dělat," dodal.

Rusové zasáhli nemocnici v Dnipru, řekl Zelenskyj. Jeden člověk zemřel, 23 lidí je zraněných

Číst článek

„Srbsku v čele s Vučičem věříme a podporujeme ho. Ať žije Srbsko, ať žije Republika srbská, ať žije Rusko,“ řekl Dodik. Rusko přitom loni v únoru Ukrajinu napadlo a začalo tím válku, která trvá dodnes. Kreml invazi nazývá speciální vojenskou operací s cílem demilitarizovat a denacifikovat Ukrajinu.

V Srbsku na začátku května třináctiletý chlapec na základní škole zastřelil devět svých spolužáků a člena ochranky a o den později zastřelil jednadvacetiletý muž nedaleko Bělehradu osm lidí. Obě hromadné střelby přiměly část společnosti k protestům a část demonstrantů žádala i odstoupení Vučiče.

Nacionalistická pravicová strana prezidenta Vučiče minulý týden zorganizovala mimo hlavní město svůj vlastní protest s několikatisícovou účastí, kterým vyjadřovala nesouhlas s protesty v Bělehradu, uvedla AP. V pátek se jeho příznivci sešli v hlavním městě.

Účastníky podle agentury Reuters přivážely autobusy z celého Srbska, ale také ze sousední Bosny a Severní Makedonie. Všudypřítomné autobusy zablokovaly dopravu v celém Bělehradě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme