Kupování či zastrašování. Srbové znovu protestovali proti údajné manipulaci voleb, někde se opět hlasuje

Tisíce lidí v sobotu podle agentury AP opět vyšly do ulic srbského hlavního města Bělehradu na protest proti údajným manipulacím při parlamentních a místních volbách ze 17. prosince. V nich podle oficiálních výsledků zvítězila vládnoucí Srbská pokroková strana (SNS) prezidenta Aleksandara Vučiče, opozice ale požaduje opakování hlasování. Protesty v Srbsku trvají už skoro dva týdny.

Bělehrad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opozice tvrdí, že k volbám v Bělehradu byli sváženi Srbové ze sousední Bosny a Hercegoviny

Opozice tvrdí, že k volbám v Bělehradu byli sváženi Srbové ze sousední Bosny a Hercegoviny | Foto: Zorana Jevtic | Zdroj: Reuters

Demonstranti v centru Bělehradu skandovali „Zloději!“ v odkazu na to, že jim byly podle nich volby ukradeny. Dav pak nadšeně vítal lídryni opozice Mariniku Tepičovou.

„Volby se musí zopakovat,“ řekla shromážděným tato politička. Tepičová od hlasování drží protestní hladovku, která se podle AP už začíná podepisovat na jejím zdravotním stavu. Očekává se, že po sobotním vystoupení na demonstraci bude muset být hospitalizována.

Tepičová od hlasování drží protestní hladovku | Foto: Marko Djurica | Zdroj: Reuters

Další opoziční politik Radomir Lazović na protestu vyzýval mezinárodní společenství, aby nemlčelo a ustavilo komisi, která by prozkoumala případné nesrovnalosti.

Mezinárodní komunita by podle něj měla také vytvářet tlak na srbské úřady, aby zorganizovaly svobodné a spravedlivé hlasování.

Na nesrovnalosti při volbách už krátce po hlasování upozornila také pozorovatelská mise Organizace pro spolupráci a bezpečnost v Evropě (OBSE). Ta zaznamenala praktiky jako například kupování hlasů, zneužívání veřejných zdrojů nebo zastrašování voličů.

Opakování voleb

Opozice také tvrdí, že k volbám v Bělehradu byli sváženi Srbové ze sousední Bosny a Hercegoviny. Vučić a představitelé jeho strany tato obvinění odmítají, volební úřady ale vyhlásily na sobotu opakování voleb ve zhruba 30 volebních místnostech z celkových asi osmi tisíc.

Opozice ale už dříve ohlásila, že toto hlasování bude bojkotovat. V těchto asi 30 místnostech má právo znovu volit své zástupce do parlamentu 19 543 voličů, uvedla v sobotu televize RTS na svém webu. Ve třech volebních místnostech se pak podle ní opakují volby do bělehradského zastupitelstva.

Demonstranti se po projevech jednotlivých řečníků vydali kolem sídla státní volební komise k budově srbského ústavního soudu, který má vydat konečné rozhodnutí ohledně stížností na průběh voleb.

Protestující v Srbsku | Foto: Marko Djurica | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme