Srbsko dnes volí parlament

V Srbsku se dnes konají předčasné parlamentní volby. Podle předpovědí by měly přinést definitivní konec dlouholeté vlády socialistů a dokončit proces, který začal při federálních volbách v září a při říjnovém povstání, kdy byl jugoslávský prezident Slobodan Miloševič zbaven moci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předpokládá se, že zvítězí prodemokratičtí reformátoři podporující nového prezidenta Vojislava Koštunicu. Podle posledních průzkumů veřejného mínění by koalice Demokratická opozice Srbska (DOS) měla získat nejméně 62 procent hlasů, zatímco pro socialisty hodlá hlasovat pouze dvanáct procent voličů.

Studentští aktivisté z hnutí Otpor s potěšením zaznamenali, že během předvolební kampaně nebyli biti, nikdo nebyl zadržen a nikdo jim nezabavoval volební materiály. Doufají, že stejně „nudný“ bude i volební den.

Z voleb by měla vzejít první vláda po více než 50 letech, která nebude vedena socialisty nebo jejich komunistickými předchůdci. Nové vedení ale čekají ve státě zničeném chudobou a korupcí velké úkoly v ekonomické i politické oblasti, bude muset čelit silnému zahraničnímu tlaku na přehodnocení role Bělehradu v nedávných balkánských konfliktech a na vydání lidí podezřelých ze spáchání válečných zločinů, mezi nimiž je i Slobodan Miloševič, mezinárodnímu soudu.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme