Srbsko uvolňuje blokádu hranic s Kosovem, na místo nastoupili vojáci NATO

Srbsko v sobotu na základě dohody vyjednané Evropskou unií stáhlo nákladní vozy a osobní automobily, které blokovaly hraniční přechody s Kosovem. Na jejich místo pak nastoupili vojáci Severoatlantické aliance. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že se očekává rovněž brzký odchod kosovských policejních speciálních sil z příhraniční oblasti.

Priština/Bělehrad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srbští policisté na hranicích po zavedení vyhlášky o poznávacích značkách | Foto: Laura Hasani | Zdroj: Reuters

Mezi Kosovem a Srbskem rostlo v posledních dvou týdnech napětí poté, co Priština přestala na kosovské území pouštět automobily se srbskou registrační značkou. Srbové v reakci zablokovali hraniční přechody, popsala Reuters.

Srbsko neuznává nezávislost Kosova a s tím i například jeho právo na registraci aut. Bělehrad proto již od vyhlášení kosovské nezávislosti v roce 2008 nepouští vozidla s kosovskou značkou na území Srbska a vyžaduje po řidičích, aby si ji vyměnili.

Protesty na kosovsko-srbské hranici pokračují. Srbští demonstranti zaútočili na ministerstvo vnitra

Číst článek

Priština 20. září oznámila, že zavede reciproční opatření a přestane na kosovské území pouštět vozidla se srbskou značkou. Srbští řidiči proto začali blokovat dva přechody Jarinje a Brnjak, na něž se následně dostavily kosovské speciální síly. Srbská armáda pak zvýšila bojovou pohotovost svých příhraničních posádek.

Do sporu se vložila Evropská unie prostřednictvím svého zvláštního zmocněnce pro kosovsko-srbský dialog Miroslava Lajčáka. Ten ve čtvrtek oznámil, že se podařilo dosáhnout dohody.

Kosovo souhlasilo, že z hranice stáhne příslušníky speciálních jednotek a kosovští Srbové rovněž odstraní barikády, které na hranici vztyčili.

Srbská armáda je kvůli přetrvávajícím protestům kosovských Srbů ve stavu zvýšené bojové pohotovosti

Číst článek

Na stahování sil budou dohlížet příslušníci mezinárodních mírových sil KFOR. Obě strany souhlasily s tím, že se budou na poznávacích značkách při překročení hranic dočasně přelepovat státní symboly nálepkami, dokud se nenajde trvalé řešení.

Podle Reuters si v sobotu dopoledne místní Srbové při odstraňování barikád na hranicích povídali se slovinskými vojáky, kteří jsou součástí sil Severoatlantické aliance. Na přechodech nadále stály vozy kosovské policie, podle dohody mají odjet do sobotních 16.00 středoevropského letního času.

Samostatnost Kosova doposud uznala zhruba polovina členských států Organizace spojených národů, včetně Spojených států a většiny zemí Evropské unie, mezi nimiž je i Česká republika. Vedle Srbska s tím nesouhlasí například Rusko, Čína a také pět členů EU včetně Slovenska či Španělska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme