Srbská armáda je ve stavu zvýšené pohotovosti. Reaguje tak na napětí v sousedním Kosovu

Srbská armáda uvedla v pondělí večer na pokyn prezidenta Aleksandara Vučiče své jednotky do stavu zvýšené pohotovosti. Reagovala tím na napětí v sousedním Kosovu. Protestující kosovští Srbové v úterý v pohraničním kosovském městě Mitrovica postavili nové barikády, uvedla agentura Reuters. Podle kosovského ministra vnitra Xhelala Sveçly usiluje Srbsko, pod vlivem Ruska, o destabilizaci Kosova.

Aktualizováno Bělehrad (Aktualizováno: 19:08 27. 12. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Napjaté setkání na podporu kosovských Srbů v Kosovu, na uzavřeném správním přechodu a hraniční linii, kterou Srbové nepovažují za hranici

Napjaté setkání na podporu kosovských Srbů v Kosovu, na uzavřeném správním přechodu a hraniční linii, kterou Srbové nepovažují za hranici | Zdroj: Reuters

Srbský prezident nařídil srbské armádě, aby byla v nejvyšším stupni bojové připravenosti, tedy na úrovni použití ozbrojené síly,“ sdělil v prohlášení srbský ministr obrany Miloš Vučević.

Kosovo chce do Evropské unie. Některé země jeho existenci dál neuznávají, mezi nimi i Slovensko

Číst článek

„Není důvod k panice, ale důvod ke znepokojení ano,“ citovala ho agentura Reuters. Náčelník generálního štábu srbských ozbrojených sil Milan Mojsilović uvedl, že jej prezident Vučić vyslal ke hranicím s Kosovem.

„Situace je tam složitá,“ řekl Mojsilović v neděli večer v rozhovoru s televizí Pink cestou do města Raška na jihozápadě země, zhruba deset kilometrů od hranic s Kosovem.

Žádá si podle něj přítomnost srbské armády podél administrativní linie, což je termín používaný srbskými orgány pro označení hranice s Kosovem.

Podle srbského ministerstva vnitra „všechny jednotky“ přechází okamžitě pod velení náčelníka generálního štábu“.

‚Terorizace občanů’

„Je to právě Srbsko, ovlivněné Ruskem, které uvedlo svou armádu do stavu zvýšené pohotovosti a nařídilo postavit nové barikády, aby ospravedlnilo a ochránilo zločinecké skupiny...které terorizují srbské občany žijící v Kosovu,“ uvedl ve svém prohlášení kosovský ministr vnitra.

Kosovo kvůli nepokojům na severu země odkládá místní volby z prosince na duben

Číst článek

Srbsko odmítá, že by mělo v úmyslu destabilizovat svého souseda. Říká, že chce jen chránit tamní srbskou komunitu. Jak k tomu uvedl srbský prezident, Srbsko bude „pokračovat v boji za mír a hledat kompromisní řešení“.

Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku v roce 2008. Stalo se tak necelých deset let poté, co Bělehrad ztratil nad touto autonomní oblastí kontrolu v důsledku války a náletů NATO.

Srbsko nezávislost neuznává a Kosovo stále považuje za součást svého území. Rovněž asi 50 tisíc Srbů žijících na severu Kosova neuznává autoritu vlády v Prištině. Kosovo za suverénní stát považuje asi polovina států OSN, z EU ho neuznávají Španělsko, Rumunsko, Slovensko, Řecko a Kypr.

Ochromená doprava

Priština začátkem prosince vyslala na sever stovky policistů z řad kosovských Albánců. Učinila tak poté, co kosovští Srbové v listopadu opustili svá místa v kosovských institucích, včetně policie, na protest proti snaze Prištiny donutit kosovskosrbské obyvatelstvo používat výhradně kosovské registrační značky vozidel.

Srbové v reakci na zvýšenou přítomnost kosovské policie 10. prosince postavili na severu země barikády, které od té doby ochromují dopravu na dvou hraničních přechodech.

Kosovo a Srbsko dospěly k dohodě, skončí tím táhlý spor o poznávací značky aut

Číst článek

Krátce před odjezdem generála Mojsiloviće do pohraniční oblasti zveřejnilo několik srbských médií na sociálních sítích video, na kterém jsou slyšet výstřely. Situaci popisují jako boj“, k němuž došlo, když se kosovské síly snažily rozebrat barikádu.

Kosovská policie to okamžitě popřela a na svém facebookovém profilu napsala, že se žádné střelby neúčastnila.

Kosovská média uvedla, že v oblasti střelby se nacházela hlídka kosovských sil pod vedením kosovské mise Severoatlantické aliance KFOR. Hlídka KFOR byla podle kosovského ministra vnitra Xhelala Sveçly napadena.

Kosovská mise NATO oznámila, že vyšetřuje střelbu ze „25. prosince v blízkosti hlídky mise NATO v Kosovu“. „Nedošlo k žádným zraněním ani materiálním škodám,“ uvedla v prohlášení.

Srbská premiérka Ana Brnabićová minulý týden uvedla, že situace s Kosovem je na pokraji ozbrojeného konfliktu“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme