‚Požadavky bez náznaku kompromisu.‘ Srbsko odmítlo platformu pro dialog kosovského parlamentu

Srbský prezident Aleksandar Vučić v pátek rázně odmítl jako ultimátum platformu, kterou pro dialog se Srbskem čerstvě schválil kosovský parlament. Podle srbských médií při setkání s náměstkem amerického ministra zahraničí Davidem Halem řekl, že tím Priština v podstatě zlikvidovala jednání o normalizaci vztahů vedené pod záštitou Evropské unie.

Bělehrad/Priština Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srbský prezident Aleksandr Vučić | Zdroj: Reuters

Kosovský parlament ve čtvrtek pozdě večer schválil jedenáctibodové základní stanovisko, jímž se má nový vyjednávací tým Kosova při dialogu se Srbskem řídit. Jednotlivé body jsou podle Bělehradu vesměs kategorickými požadavky bez jakéhokoli náznaku ke kompromisu.

„Tato platforma je namířená proti dialogu, obzvláště když se vezme v úvahu tvrdohlavé odmítání Prištiny zrušit nesmyslná a škodlivá cla pro zboží ze...Srbska,“ uvedl Vučić.

Kosovo bude mít vlastní armádu. ‚Ohrozí to mír v oblasti,‘ kritizuje Srbsko rozhodnutí parlamentu

Číst článek

Kosovo zavedlo stoprocentní clo na dovoz zboží ze Srbska a z Bosny loni v listopadu jako odvetný krok za „negativní chování“ Srbska vůči kosovskému státu. Kosovsko-albánskému vedení se nelíbí, že Bělehrad odmítá uznat nezávislost Kosova a vede kampaň, v jejímž důsledku některé země od uznání Kosova ustoupily.

Kosovský premiér Ramush Haradinaj na zachování těchto cel trvá přes nesouhlas prezidenta Hashima Thaçiho a dalších politiků, i přes výzvy Evropské unie a Spojených států k jejich zrušení. Haradinaj to podmínil předchozím uznáním Kosova Srbskem.

Jedenáctibodová platforma především stanoví, že výsledkem jednání musí být vzájemné uznání Srbska a Kosova a přijetí Kosova do mezinárodních organizací, což Bělehrad zatím odmítá. Nepřijatelná je pro Prištinu jakákoli úprava hranic, což se loni zdálo být možným kompromisním východiskem z patové situace.

Platforma rovněž trvá na tom, že konečná dohoda s Bělehradem musí zahrnovat i ustavení tribunálu, který bude „vyšetřovat, stíhat a trestat válečné zločiny spáchané Srbskem v Kosovu v letech 1998 a 1999“.

‚Slobodan Miloševič byl velký vůdce.‘ Slova srbského prezidenta způsobila další roztržku s Kosovem

Číst článek

Vučić v pátek večer podle agentury Tanjug mimo jiné řekl, že už před půl rokem Brusel upozornil, že „návrh připravované platformy Prištiny je úvod ke katastrofě na celém Balkáně“. Evropská unie ho prý tehdy ujišťovala, že se platforma nedostane na pořad jednání, protože nebude schválena, ale dnes v Bruselu říkají, že k tomuto dokumentu „nemají komentář“.

„Ptáte se mě, jestli mě podvedli. Ano, a podvedli především sami sebe. Ale Srbsko není tak malé a slabé, jak si myslí. Odpovědí na požadavky Prištiny je jasné ‚ne‘,“ prohlásil srbský prezident.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme