Srbsko má novou ústavu

Srbsko má po zrušení federace s Černou Horou novou ústavu. Dokument nahrazuje základní zákon, který měla země jako součást svazové Jugoslávie od dob Slobodana Miloševiče. Součástí staré ústavy je ustanovení, že může být nahrazena pouze v případě, když se pro změnu vysloví alespoň polovina občanů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Referendum v Srbsku

Referendum v Srbsku | Zdroj: ČTK

Výsledek byl těsný a podařil se až na poslední chvíli. K urnám přišlo přes padesát tři procent voličů. Z nich skoro všichni hlasovali pro novou ústavu. V posledních hodinách prudce stoupala volební účast a množily se přestupky. Hlasovalo se bez občanských průkazů, někteří lidé vhazovali lístky i za další voliče. Na jednom místě neuměla komise vysvětlit, proč je v urně sto třicet jedna lístků navíc.

Ústava má četné nedostatky. Nedefinuje žádné kraje ani regiony, což je požadavek Evropské unie. Brusel také kritizoval některé body týkající se justice. V textu se uvádí, že Srbsko je státem Srbů a dalších občanů, což vzbudilo odpor u národnostních menšin. Jen obecně je v textu řeč o jejich právech.

Právě na severu v multietnické Vojvodině byla proto účast nejmenší. K bojkotu se rozhodli i Albánci kvůli ustanovení, že Kosovo je nedílnou součástí státu. Albánci si myslí přesný opak. Teď budou parlamentní a prezidentské volby. Záhy poté by měl padnout první návrh konečného řešení kosovské otázky bez ohledu na to, co se uvádí v nové ústavě.

Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme