Srbsko možná přijme část vězňů z Guantanáma

Srbsko zřejmě přijme část vězňů z americké základy Guantánámo na Kubě. Má jít o nápravné zařízení Zabela ve městě Požarevac přibližně šedesát kilometrů jižně od Bělehradu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guantánamo

Guantánamo | Foto: US Department of Defense

Přijetí vězňů bude možné po schválení zákona o zvláštním režimu pro odsouzené za teroristické útoky a organizovaný zločin, což se očekává příští měsíc.

Má jít o věznici se zvláštním režimem uvnitř nápravného zařízení. Na plochu dvou tisíc dvou set metrů čtverečních zostřené věznice se má vejít sto dvacet vězňů, které umístí do malých samotek. Sto kamer má nepřetržitě snímat všechny části zařízení.

Vězení obepíná zeď vysoká šest metrů se čtyřmi strážními věžemi. Informace zveřejnil list Danas. Návrh už podle deníku dostala americká vláda.

Ochotu přijmout část vězňů z kontroverzní americké základny už vyjádřily i některé členské státy Evropské unie. Jsou mezi nimi mimo jiné Francie, Británie, Španělsko či Portugalsko.

Česko ale žádné vězně z americké základny Guantánamo nepřijme. Postoj předcházející vlády potvrdil nový ministr vnitra Pecina.

Přečtěte si také:
Plán prezidenta Obamy na uzavření věznice Guantánamo se zpožďuje
Ministři vnitra EU se dohodli na postupu při přijímání vězňů z Guantánama
Srbsko zřejmě podá žádost o vstup do EU do konce roku
EU chce otevřít Schengen od ledna pro Srbsko
Biden v Bělehradě: Cílem USA je úspěšné začlenění Srbska do NATO a EU

Jaromír Janev, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme