Srbský prezident potvrdil zadržení generála tajné služby, který utekl z Ukrajiny hodiny před invazí

Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes potvrdil, že místní úřady zadržely bývalého člena vedení ukrajinské tajné služby (SBU). Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda, podle níž Andrij Naumov opustil Ukrajinu jen několik hodin před zahájením ruské invaze 24. února. O jeho zatčení z minulého týdne dosud jen spekulovala média.

Bělehrad Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Srbska Aleksandar Vučić

Prezident Srbska Aleksandar Vučić | Zdroj: Pražský hrad

Naumov byl zatčen 7. června na hraničním přechodu mezi Srbskem a Severní Makedonií. Srbské úřady den poté pouze sdělily, že čtyřicetiletý Ukrajinec A. N. byl zatčen pro podezření z praní peněz - v jeho autě se totiž našlo přes 600 000 eur a 125 000 dolarů v hotovosti, jakož i drahé kameny v hodnotě 6500 eur.

Vyhoštěného českého diplomata kontaktovaly ruské tajné služby, další pracovnici zastrašovaly

Číst článek

Vučić na dotaz RFE/RL uvedl, že o zatčeném Naumovovi „má informace“, což podle stanice znamená první potvrzení o zatčení Naumova ze srbských oficiálních míst. Prezident se nevyjádřil, zda bude Naumov vydán na Ukrajinu. Naumovův advokát stanici řekl, že jeho klient obvinění z praní peněz odmítá a že nyní internován v jihosrbském Niši.

Začátkem dubna ukrajinský prezident Volydymyr Zelenskyj oznámil, že Naumov byl zbaven generálské hodnosti. „Nemám teď čas se vypořádat se všemi zrádci. Ale postupně budou potrestáni,“ uvedl tehdy Zelenskyj. Ukrajinské úřady Naumova obvinily z velezrady.

Ukrajinská kontrarozvědka odhaluje informátory. Za tipy Rusům berou 500 hřiven, hrozí jim ale doživotí

Číst článek

Možný únik informací

Naumov působil v SBU mezi lety 2019 a 2021 na pozici šéfa vnitřní bezpečnosti. Kvůli podezření z korupce, pašování peněz a dalších trestných činů se stal terčem vyšetřování ukrajinských investigativních novinářů. V lednu 2021 SBU oznámila, že zadržela příslušníka služby, který se pokusil zabít jiného člena SBU. Později se ukázalo, že obětí měl být Naumov, přičemž důvodem plánované vraždy měl být boj o moc v rámci zpravodajské služby.

Srbsko je kandidátskou zemí Evropské unie, současně však pěstuje přátelské vztahy s Ruskem. Pod vedením Vučiče sice odsoudilo ruskou invazi na Ukrajinu, odmítá se však podvolit nátlaku Západu, aby se připojilo k proruským sankcím.

Ukrajinský server NV.ua uvedl, že Naumov disponuje citlivými informacemi z prostředí SBU, které by se mohl snažit „vyměnit“ se srbskými úřady za nižší trest nebo propuštění na svobodu. S ohledem na blízké vztahy srbských a ruských bezpečnostních složek panuje podle serveru nebezpečí, že se informace dostanou do rukou Moskvy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme