Srbsko nepřijímá odtržení Kosova

Srbsko ostře nesouhlasí s odtržením Kosova, které včera jednostranně vyhlásilo nezávislost. Vláda v Bělehradu považuje tuto - teď už bývalou - provincii za historické jádro své země. Srbové označili nedělní akt za neplatný. Spolu s Ruskem argumentují, že proces vyhlášení kosovské nezávislosti neschválila Rada bezpečnosti OSN. V Kosovu totiž dohlíží nad soužitím většinových Albánců a menšinových Srbů od roku 1999 správa Společenství národů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosovský Albánec tancuje

Kosovský Albánec tancuje | Zdroj: ČTK

V Bělehradě se teď spekuluje, jak bude v příštích dnech na vyhlášení nezávislosti Kosova dál reagovat srbský stát. V úvahu podle expertů na mezinárodní právo připadá žaloba u Mezinárodního soudního dvora v Haagu proti zemím, které Kosovo uznají. Otázkou také je, jestli by tyto země přistoupily na mezinárodní arbitráž. Srbsko také možná ze zemí, které uznají Kosovo, stáhne své velvyslance. Je rovněž pravděpodobné, že Srbsko bude společně s Ruskem bránit vstupu Kosova do OSN. Zástupci Srbska ještě možná budou využívat té možnosti, že budou opouštět ta jednání, kam přijdou zástupci Kosova ve jménu státu a nikoli provincie pod mezinárodní správou.

V části Kosova, kde jsou čeští vojáci, je zatím klid

Zatím žádné incidenty nezaznamenali příslušníci českého kontingentu v Kosovu. Vojáci zajišťují klid a bezpečí v severovýchodní části Kosova, včetně hranice se Srbskem. Podle ministerstva obrany zústaly včerejší oslavy po vyhlášení nezávislosti v klidném duchu. Místní lidé vyvěsili vlajky a pořádali ohňostroje. Mluvčí ministerstva Andrej Čírtek říká, že kontingent už před nedávnem posílila jedna záložní rota: "Jediné, co dá očekávat v souvislosti s vyhlášením nezávislosti, je větší riziko občanských nepokojů. Právě občanské nepokoje a zvládání davu, to je úkol, na který se příslušníci 12. kontingentu české armády v misi KFOR připravovali už doma a absolvovali na toto téma několik cvičení."

V Kosovu je teď na 500 českých vojáků. Kvůli případnému zvládání nepokojů mají k dispozici výstroj těžkooděnce, tedy štíty, ochranné oděvy, helmy a brokovnice s gumovými projektily.

Více se dočtete ZDE.

Miroslav Panuška, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme