Srbsko oficiálně požádalo o členství v EU

Srbsko se hlásí do Evropské unie. Srbský prezident Boris Tadič oficiálně podal ve Stockholmu žádost švédskému premiérovi Fredriku Reinfeldtovi. Švédsko teď Unii předsedá, 1. ledna se ujme půlročního předsednictví Španělsko.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srbský prezident Boris Tadič

Srbský prezident Boris Tadič | Foto: Jaromír Janev

Většina obyvatel Srbska tento krok podporuje a přeje si vstup do Unie. Vyplývá to z průzkumů veřejného mínění v zemi.

Bělehrad ale ještě čeká do EU dlouhá cesta. Připustil to i prezident Tadič, který podání oficiální žádosti o vstup označil za bod obratu. Zdůraznil ale, že zemi ještě čekají rozsáhlé a bolestivé reformy. Srbsko také musí na cestě do unie splnit řadu podmínek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu v Srbsku Jaromír Janev a generální ředitel Evropské komise pro vnější vztahy Karel Kovanda na Rádiu Česko

Za jednu z nejtěžších označil úřadující generální ředitel Evropské komise pro vnější vztahy Karel Kovanda dopadení Ratka Mladiče a Gorana Hadžiče, kteří jsou obviněni z válečných zločinů a jejich předání do Haagu. Srbsko ale podle něj v poslední době podstatně zlepšilo spolupráci s haagským soudem.

Největším problémem je Kosovo

Další z klíčových problémů je podle Kovandy vztah Bělehradu ke Kosovu, které Srbové stále považují za součást Srbska i když Kosovo v únoru 2008 vyhlásilo nezávislost.

"Evropa nemůže chtít po Srbsku uznání samostatného Kosova, tím spíš, že sama EU v tomto není jednotná," řekl Kovanda.

Podle bývalého velvyslance Srbska a Černé Hory v České republice Aleksandara Iliče zemi svítá naděje, že se po letech válek, hospodářského propadu a mezinárodní izolace, stane členem vyspělého evropského klubu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nadějích Srbska na vstup do EU mluvil v Radioforu bývalý velvyslanec Srbska a Černé Hory v Praze Aleksandar Ilič

Zatímco dopadení Mladiče a Hadžiče je podle Iliče věc policejní, protože politická vůle k tomu je, větším problémem je Kosovo. "Většina Srbů si jeho uznání nepřeje. Vláda, která by to udělala, by příští volby prohrála," řekl Ilič.

Doufá, že EU bude mít pro vztah Srbska ke Kosovu pochopení. Připomněl, že i v Unii jsou podobné příklady, uvedl Kypr a jeho problémy s Tureckem. "Nakonec Srbsko není samo, kdo Kosovo neuznalo. Stejný postoj zaujalo dalších šest zemí EU," připomněl Ilič.

"Je naivní si myslet, že vstup do EU vše vyřeší a přijde blahobyt. Nejdůležitější věci si musíme vyřešit sami. Navíc ani Unie není bezkonfliktní společnost, má své problémy, na které bude narážet i Srbsko," dodal bývalý velvyslanec Srbska v Česku.

Z balkánských zemí do unie zatím vstoupilo jen Slovinsko v roce 2004. Chorvatsko je od letošního roku členem Severoatlantické aliance a doufá, že do unie vstoupí v roce 2012. O členství v unii už požádaly Albánie, Makedonie a Černá Hora.

Igor Maňour, Jaromír Janev, Helena Berková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme