Chorvatsko 0:0 Brazílie

V Srbsku podle předběžných výsledků zvítězila strana prezidenta Vučiče. Získala přes 63 procent hlasů

Vládnoucí Srbská pokroková strana (SNS) prezidenta Aleksandara Vučiče míří k drtivému vítězství v parlamentních volbách v Srbsku. Podle předběžných výsledků zveřejněných nezávislou agenturou CESID získala přes 63 procent hlasů. Bojkot části opozičních stran na volební účast měl jen omezený vliv. Jednalo se o první parlamentní volby v Evropě od propuknutí pandemie covidu-19 na starém kontinentu.

Bělehrad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srbský prezident Aleksandar Vučič | Zdroj: Reuters

Podle předběžných výsledků vytvořených po sečtení zhruba 60 procent hlasů vede SNS se ziskem 63,5 procenta hlasů. Druhá se umísťuje Socialistická strana Srbska (SPS), která je ve vládě dlouhodobým juniorním partnerem pokrokové strany. Kromě toho tříprocentní práh pro vstup do zákonodárného sněmu překračuje z celkem 21 kandidujících stran už jen pravicově populistický Srbský vlastenecký svaz (SPAS) bývalého hráče vodního póla a starosty jedné z bělehradských městských částí Aleksandara Šapiče. Přízeň jeho uskupení vyjádřilo zatím 3,9 procenta voličů.

Srbové volí v prvních volbách po koronaviru v Evropě. Favoritem průzkumů je strana prezidenta Vučiče

Číst článek

Své zákonodárce budou mít v 250členném jednokomorovém parlamentu také zástupci maďarské, albánské a bosňácké národnostní menšiny.

Bojkot výsledky neovlivnil

Bojkot části opozičních stran sdružených v koalici Svaz pro Srbsko (SzS) se na celkové volební účasti projevil jen slabě. Zatímco ve volbách z roku 2016 dosáhla účast 56 procent, podle odhadů SNS se v neděli k urnám dostavilo bezmála 50 procent voličů.

SzS k bojkotu přistoupil s poukazem na autoritativní způsob vládnutí prezidenta Vučiče a jeho koalice, které zahrnuje omezování svobody médií či fyzické útoky na opoziční aktivisty. Vučičův režim viní také z korupce a vazeb na organizovaný zločin. Prezident a jeho spojenci všechna obvinění odmítají.

Volby se měly původně konat původně 26. dubna, kvůli koronavirové pandemii však musely být odloženy. Země se 7,2 milionu obyvatel dosud registrovala 12.616 nakažených a 258 pacientů s covidem-19 zemřelo.

Srbské hlasovací místnosti byly vybaveny dezinfekcí a rouškami, které museli mít voliči povinně. Na krátkou chvíli si je mohli sundat v případě, že bylo potřeba ověřit jejich totožnost, napsala agentura DPA. V místnostech bylo také nařízeno dodržovat minimálně metrové rozestupy. Členové volebních komisí museli mít rukavice a zakrytý nos a ústa.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme