Srbsko pluje do Evropské unie

Dnes začíná Týden Srbska v Českém rozhlase, a to na všech jeho hlavních programech. Na Radiožurnálu si budeme všímat především současných politických a společenských problémů této balkánské země. Její nová politická elita rozhodně prosazuje návrat Srbska mezi spořádané evropské země. Jak se evropská integrace daří?

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělehrad

Bělehrad | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Velký sál Srbské akademie věd a umění zaplnily až do posledního místa nejdůležitější osoby v zemi včetně prezidenta Borise Tadiče a dalších eurooptimistů. Paradoxně právě tady před 25 lety vzniklo Memorandum Srbské akademie věd a umění, které mnozí považují za program velkosrbského nacionalismu. Události, které následovaly, vyřadily Srbsko z evropského provozu na předlouhých dvacet let.

Dnes je v Srbské akademii věd nálada přesně opačná než před čtvrtstoletím. „Srbsko si 22. prosince podalo přihlášku do Evropské unie. Naším cílem je, abychom se stali kandidáty na členství do konce tohoto roku nebo nejpozději do poloviny roku příštího,“ řekl mi místopředseda srbské vlády pro evropskou integraci Božidar Djelić.

O patro níž - ve výstavní síni Srbské akademie věd - je právě k vidění výstava slavného realistického malíře Paji Jovanoviče, která neobeznámenému člověku pomůže pochopit, proč měli na Balkáně tradičně blíž k válkám než k integracím.

„Na tomto obraze vidíme, jak děd učí svého vnuka zacházet s mečem. Všimněte si, že Jovanović neukazuje dítě, jak čte, ale jak se učí bojovat, protože to bude v životě nejvíce potřebovat. Zvláště na Balkáně,“ vysvětluje autor výstavy Petar Petrović.

Budova srbského parlamentu | Foto: Martin Dorazín

Doufejme, že dnešní srbští politici chtějí, aby tyto pěkné lidové zvyky zůstaly už jen na obrazech. Oficiálně je Srbsko vojensky neutrálním státem a vstup do Severoatlantické aliance není narozdíl od integrace do Evropské unie na pořadu dne, potvrdila mi Nataša Vučkovič, poslankyně výboru pro evropské integrace.

„Podle průzkumů podporuje vstup Srbska do NATO kolem 25 procent občanů, ale většina Srbů má se vztahem k Alianci problém kvůli tomu, že nás NATO bombardovalo. Otázku vstupu do NATO proto v současnosti nepovažujeme za prioritu. Pro nás jsou důležité evropská integrace a reformy hospodářství i společnosti,“ říká poslankyně.

Na této cestě ovšem leží překážka v podobě spolupráce s tribunálem pro válečné zločiny v Haagu. Srbsko musí zvýšit úsilí o dopadení generála Ratka Mladiče. I v tomto směru je však situace mnohem lepší než dřív, konstatuje předseda zahraničního výboru srbského parlamentu Dragoljub Mičunović.

Důsledky ekonomických sankcí | Foto: Martin Dorazín

„Nejnovější zpráva hlavního žalobce Serge Brammertze uvádí, že Srbsko udělalo vše, co bylo v jeho silách. Dokonce jsme povolili cizím tajným službám, aby se zapojily do pátrání po Mladičovi. Nizozemští poslanci ovšem říkají, že se Srbskem je možné jednat, až bude generál Mladič před soudem v Haagu. Namítl jsem, že to postrádá logiku: Jestliže se Mladič zabije, skočí do moře nebo se ztratí, budete Srbsko blokovat dvě stě let?“ namítá Dragoljub Mičunović.

V Srbsku v současné době vládne kabinet, který je snad nejvíce proevropský v historii země. Premiér Mirko Cvetković v tom má zcela jasno: „Evropa je naše konečná destinace, respektive strategický cíl. Integrace však předpokládá dvě strany, a proto očekáváme, že nám v tom naši evropští partneři pomohou. My budeme pokračovat v reformách a plné spolupráci s Haagským tribunálem.“

Mezi obyčejnými lidmi si Evropská unie získala popularitu především díky nedávnému zrušení vízové povinnosti. Mnozí tak poprvé na vlastní oči uvidí, kam se Evropa pohnula za dvacet let, po které bylo Srbsko v izolaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Srbsko pluje do Evropské unie


Zvětšit mapu: Bělehrad

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme