Srbsko poprvé zadrželo přímé vykonavatele srebrenického masakru

Srbsko dnes poprvé zadrželo osoby podezřelé, že zabíjely při masakru, který v roce 1995 po obsazení Srebrenice na východě Bosny měly na svědomí bosenskosrbské síly. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na zástupce srbského prokurátora pro válečné zločiny Bruna Vekariće.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník Srebrenica-Potočari. Důstojná vzpomínka na zavražděné bosenské Muslimy | Foto: Pavel Polák

Srbská policie podle agentury zatkla sedm mužů obviněných z účasti na povraždění 1000 muslimů ve skladišti na okraji Srebrenice. Vekarić upřesnil, že jde o bývalé bosenskosrbské policisty.

V průběhu celého masakru, spáchaného v červenci před dvaceti lety v samém závěru války v Bosně, zlikvidovaly srbské síly na 8000 muslimských mužů zajatých ve srebrenické enklávě.

V minulosti Srbsko postavilo před soud osoby, které odvezly zajatce ze Srebrenice na místa, kde byli povražděni. V roce 2011 policie zatkla hlavního organizátora masakru, bývalého vrchního velitele bosenskosrbských sil Ratka Mladiće, a úřady pak rozhodly o jeho vydání Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY), který sídlí v Haagu.

Dnešní zatýkání je ale první pokus Srbska postavit před soud přímé vykonavatele srebrenického masakru.

Patmátník Srebrenica-Potočari, kde odpočívají těla tisíců povražděných bosenských Muslimů | Foto: Pavel Polák

„Je důležité zdůraznit, že je to poprvé, co se naše prokuratura zabývá masovým zabíjením civilistů a válečných zajatců ve Srebrenici,“ uvedl Vekarić, podle něhož Srbsko přistupuje ke klíčovému momentu konfrontace se svou minulostí.

„Nikdy jsme se nezabývali zločinem takových rozměrů. Pro Srbsko je velmi důležité, aby ke Srebrenici zaujalo postoj soudními procesy,“ řekl rovněž Vekarić.

Nejvýznamnější postavou mezi dnes zadrženými je podle AP někdejší velitel Nedeljko Milidragović, přezdívaný "řezník Nedjo". Po válce se z něj v Srbsku stal úspěšný podnikatel.

Významnou skutečností je také to, že dnešní zatýkání je výsledkem spolupráce srbské a bosenské prokuratury, která může přispět k obnově vztahů mezi státy zasaženými válečnými konflikty.

Mapka Bosny a Hercegoviny s detailem města Srebrenica | Foto: ČTK

Místo, které bylo před 16 lety svědkem srebrenického masakru | Foto: Pavel Polák

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme