Srbsko požádalo Bulharsko o vydání Agima Čeka

Srbsko požádalo o vydání Agima Čeka, bývalého velitele Kosovské osvobozenecké armády a kosovského expremiéra. Bulharská policie jej zadržela na základě zatykače Interpolu na dvaasedmdesát hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělehradské náměstí Republiky | Foto: beograd.org.yu

Náměstek bulharského ministra zahraničí Ljubomir Ključkov očekává, že policie Agima Čeka pustí na svobodu. Ključkov uvedl, že se tak může stát na základě faktu, že Bulharsko uznalo Republiku Kosovo. V Srbsku vyvolalo toto prohlášení rozčarování.

Podle srbského ministerstva spravedlnosti má Čeku na svědomí smrt 669 Srbů a únosy dalších pěti stovek lidí. Interpol vydal zatykač právě na základě srbské žádosti.

Bulharský soud následně kosovského expremiéra z vazby skutečně propustil. Až do ukončení vyšetřování případu však nesmí opustit zemi a musí zůstat bulharské justici k dispozici. Čeku po propuštění prohlásil, že srbský zatykač byl neopodstatněný a Bělehrad podle něj nemá žádné pravomoci nad Kosovem a jeho veřejnými činiteli.

Přečtěte si také:
Bývalý kosovský premiér zůstává dál v bulharské vazbě
Srbský generál odsouzený za pronásledování Albánců v Kosovu je na léčení ve vlasti
Srbsko i Kosovo předaly soudu v Haagu svá stanoviska ke vzniku Kosova
Kosovo i Srbsko chtějí otevřít novou kapitolu ve vzájemných vztazích
Kosovo odsoudilo vyhánění Srbů z jeho území před pěti lety

Jaromír Janev, Marika Táborská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme