Srbsko požádalo Bulharsko o vydání Agima Čeka

Srbsko požádalo o vydání Agima Čeka, bývalého velitele Kosovské osvobozenecké armády a kosovského expremiéra. Bulharská policie jej zadržela na základě zatykače Interpolu na dvaasedmdesát hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělehradské náměstí Republiky | Foto: beograd.org.yu

Náměstek bulharského ministra zahraničí Ljubomir Ključkov očekává, že policie Agima Čeka pustí na svobodu. Ključkov uvedl, že se tak může stát na základě faktu, že Bulharsko uznalo Republiku Kosovo. V Srbsku vyvolalo toto prohlášení rozčarování.

Podle srbského ministerstva spravedlnosti má Čeku na svědomí smrt 669 Srbů a únosy dalších pěti stovek lidí. Interpol vydal zatykač právě na základě srbské žádosti.

Bulharský soud následně kosovského expremiéra z vazby skutečně propustil. Až do ukončení vyšetřování případu však nesmí opustit zemi a musí zůstat bulharské justici k dispozici. Čeku po propuštění prohlásil, že srbský zatykač byl neopodstatněný a Bělehrad podle něj nemá žádné pravomoci nad Kosovem a jeho veřejnými činiteli.

Přečtěte si také:
Bývalý kosovský premiér zůstává dál v bulharské vazbě
Srbský generál odsouzený za pronásledování Albánců v Kosovu je na léčení ve vlasti
Srbsko i Kosovo předaly soudu v Haagu svá stanoviska ke vzniku Kosova
Kosovo i Srbsko chtějí otevřít novou kapitolu ve vzájemných vztazích
Kosovo odsoudilo vyhánění Srbů z jeho území před pěti lety

Jaromír Janev, Marika Táborská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme