,Mezi sladkými lžemi a hořkou pravdou.‘ Srbský prezident varoval před útoky kosovských Albánců

Srbský prezident Aleksandar Vučić se v pondělí vyslovil pro pokračování dialogu s kosovskými Albánci pod podmínkou zrušení drastického cla uvaleného Prištinou na dovoz zboží ze Srbska. Varoval přitom před zmrazením současného stavu vztahů, jak to někteří srbští politici navrhují. To by podle Vučiče mohlo brzy vyústit v útoky na Srby.

Bělehrad Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srbský prezident Aleksandar Vučić

Srbský prezident Aleksandar Vučić | Zdroj: Reuters

„Je čas, abychom si vybrali mezi sladkými lžemi a hořkou pravdou,“ prohlásil Vučić v tříhodinovém projevu v parlamentu věnovaném problému Kosova. „Mou povinností jako prezidenta je říci lidem pravdu, hořkou a někdy nepříjemnou. Ale kvůli pravdě, kterou říkám, si nemyslete, že nebudu bojovat za náš národ v Kosovu,“ dodal.

Do Bělehradu dorazily desítky tisíc demonstrantů podpořit prezidenta. Vučič slíbil karnevalovou atmosféru

Číst článek

V neobvykle otevřeném projevu Vučić prohlásil, že Srbsko musí přijmout fakt, že nad svou někdejší jižní provincií, kterou Srbové považují za kolébku své země, ztratilo kontrolu. „Musíme si přiznat, že jsme byli poraženi. O území jsme přišli,“ řekl prezident. „Každému říkám, že v Kosovu neexistují žádné srbské úřady s výjimkou nemocnic a škol,“ dodal.

Podle něj existují dvě možnosti pro Kosovo. Jednou je normalizace vztahů Srbů a Albánců a druhou zmrazení stávajícího stavu, tedy „zmrazení konfliktu“. Druhá varianta ale pro Srby neznamená vůbec nic, protože „Albánci konflikt mohou kdykoli rozmrazit a napadnout Srby“. „Je otázka času, kdy Albánci napadnou Srby. Je to otázka dnů a měsíců, protože oni to už nemohou vydržet,“ řekl Vučić.

Zopakoval, že je pro pokračování dialogu při zrušení cel na srbské zboží, které loni zavedla Priština. Zdůraznil přitom, že nutné jsou ústupky na obou stranách. Slíbil, že bude usilovat o kompromisní řešení, protože pokud se nenajde, „čeká nás propast“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme