Protivládní protesty v Srbsku neutichají. Demonstranti se snažili dostat do parlamentu

Srbská policie použila proti demonstrantům, kteří se v pátek večer pokusili proniknout do budovy parlamentu v Bělehradě, slzný plyn. Už čtvrtou noc protestovali proti vládě prezidenta Aleksandara Vučiće. Demonstrace se konaly navzdory zákazu veřejného shromažďování více než deseti osob kvůli zhoršující se epidemiologické situaci. Jejich účastníci protestovali i proti způsobu, jakým vláda postupuje v boji proti koronaviru.

Tento článek je více než rok starý.

Bělehrad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střet protestujících s policisty před srbským parlamentem

Střet protestujících s policisty před srbským parlamentem | Zdroj: Reuters

Demonstranti házeli na policisty střežící budovu parlamentu lahve, kameny a světlice a snažili se odstranit ochranné kovové zábrany.

Po opakovaných útocích policisté nasadili k rozehnání davu slzný plyn, incident nakonec vyvrcholil střetem obou skupin. Několik lidí bylo zatčeno a řada reportérů zraněna, informovala agentura AP.

Co znamená kolaps kosovsko-srbských jednání? Řešení není v nejbližší době reálné, říká balkanista

Číst článek

Protesty odstartoval sám prezident Vučić, když v úterý kvůli zhoršené epidemiologické situaci oznámil, že v Bělehradě bude o víkendu platit zákaz vycházení.

Další den připustil, že vláda nakonec toto opatření neuplatní, což následně potvrdila po jednání krizového štábu premiérka Ana Brnabičová. Omezeno je ale veřejné shromažďování a restaurace musí zavřít nejpozději do 21.00 hodin.

Protesty až po epidemii?

Vučić popírá rozšířené tvrzení, že násilnosti při protestech rozpoutaly skupiny krajně pravicových extremistů, které tak údajně měly zdiskreditovat opozici a její obraz u veřejnosti. Zdůraznil zároveň, že se neobává ztráty politické moci, má ale strach ze šíření koronaviru mezi demonstranty.

„Je to tak nezodpovědné vyzývat lidi, aby se shromažďovali a demonstrovali, když čelíme nejstrašlivějším číslům nákazy koronavirem,“ řekl novinářům během státní návštěvy ve Francii.

Naléhavě žádám lidi, abychom zachovali své zdraví v bezpečí. Budou moci protestovat, kolik budou chtít, až bude epidemie zažehnána, prohlásil.

Sedmimilionové Srbsko dosud oznámilo přes 17 300 případů nákazy koronavirem a 352 úmrtí. V pátek premiérka Brnabičová ohlásila 386 nových potvrzených případů nákazy a 18 úmrtí, což představuje nejvyšší denní přírůstek obětí nemoci covid-19 od březnového vypuknutí epidemie v zemi.

Podle kritiků může za nárůst počtu infikovaných rozhodnutí vlády umožnit i nadále konání fotbalových zápasů, náboženských obřadů, oslav i dalších soukromých shromáždění a rovněž i parlamentních voleb, které se uskutečnily 21. června.

Vláda naopak tvrdí, že na vině je nekázeň veřejnosti a nedodržování hygienických zásad, zejména v nočních klubech.

jgr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme