Srbsko se může v prosinci stát další kandidátskou zemí EU

Srbsko dnes dostalo doporučení Evropské komise, aby se stalo dalším kandidátem na členství v Unii. Status kandidátské země by mohlo získat na počátku prosince. Evropská komise by pak mohla navrhnout zahájení vstupních rozhovorů s Bělehradem, jakmile bude pokračovat v dialogu s Kosovem a plnit podmínky, které si s ním dohodne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělehrad | Foto: Turistička organizacija Beograda

„Uplynulý rok byl úspěšný pro tuto zemi, pokud jde o reformy,“ zhodnotil pokrok Srbska v přibližování se Unii eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle.

Komise proto doporučí, aby se Srbsko stalo další kandidátskou zemí. Mohlo by se tak stát 5. prosince na schůzce ministrů zahraničí v Bruselu.

Potom už nechce Komise se zahájením vstupních rozhovorů příliš čekat. Jde jen o to, aby Bělehrad pokračoval v jednáních s Kosovem o normalizaci vztahů.

„Jakmile Srbsko dosáhne výrazného pokroku v té jedné podmínce, tak zašleme zprávu s příslušným doporučením členským zemím k zahájení akcesních rozhovorů,“ dodal Fůle.

Podle eurokomisaře je ale jen v rukách Srbska, jestli to bude na začátku příštího roku, v jeho pololetí nebo později.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme