Srbsko se ujímá předsednictví OBSE, chce zprostředkovat dialog na Ukrajině

Srbsko začalo předsedat Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Bělehrad uvádí, že během svého mandátu chce zahájit dialog na východní Ukrajině. Srbsko je přitom známé svými vazbami na Rusko, nepřipojilo se k sankcím, na druhé straně usiluje o vstup do Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srbský premiér Ivica Dačić při vstupním rozhovoru o budoucím členství v EU | Zdroj: Reuters

Právě dobré vztahy s Moskvou však Bělehrad při řešení ukrajinské krize považuje za výhodu, s čímž souhlasí i Kyjev.

Podle Srbska je nutné najít politické východisko. Zastává tak pozici Německa, že vojensky mír zajistit nelze, a chce proto obnovit dialog.

Plánuje zdůraznit roli OBSE, protože je to prakticky jediná mezinárodní organizace, která se angažuje přímo v ukrajinském terénu. Srbsko chce ale také podpořit dosažení kompromisu mezi Kyjevem a Moskvou a přispět k zastavení bojů.

Spojené státy ústy svého velvyslance v Bělehradě uvedly, že chtějí, aby Srbsko bylo transparentním partnerem a aby dokázalo, že je skutečně důležitým a spolehlivým hráčem na mezinárodní scéně. Rusko Srbsku k předsednictví OBSE gratulovalo a doufá, že Bělehrad využije své šance.

Srbsko na svém území pozorovatele OBSE nechtělo

Předsednictví OBSE je pro Srbsko významnou událostí, protože ještě před 15 lety hlasovalo o tom, jestli pozorovatelé organizace vůbec můžou vstoupit na jeho území.

Navíc právě současný srbský ministr zahraničí Ivica Dačić, který 15. ledna povede v OBSE zahajující konferenci, byl tehdy tím, kdo se snažil vstupu pozorovatelů zabránit.

Srbsko tak dokumentuje politický obrat za dobu, kdy bylo z OBSE dokonce i vyhazováno. Teď se v tandemu se Švýcarskem dostalo k předsednictví.

„Ještě před 15 lety Srbsko organizovalo referendum, jestli má OBSE vpustit na své teritorium, respektive do Kosova, a teď této organizaci předsedáme. Na tom vidíte ten obrovský pokrok za tak krátkou dobu. Já jsem celý cyklus absolvoval a je to největší pokrok Srbska v poslední době. Je to přímo obrat v mezinárodní pozici země,“ řekl ministr zahraničí Ivica Dačić Rádiu Svobodná Evropa.

Simona Bartošová, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme