Srbsko si připomíná osmé výročí začátku bombardování Jugoslávie

Srbsko si dnes připomíná osmé výročí začátku bombardování Jugoslávie. V roce 1999 se Severoatlantická aliance rozhodla zaútočit proti režimu Slobodana Miloševiče. Intervence začala po neúspěšných jednáních na francouzském zámku v Rambouillet. Bělehrad odmítal stáhnout armádu a policii z Kosova, kde docházelo k rozsáhlým represím proti albánskému obyvatelstvu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historické městské jádro Bělehradu (Stari Grad) | Foto: cs.wikipedia.org

Letadla NATO bombardovala jak vojenské, tak civilní cíle. Mezi nimi byly i rafinerie nebo mosty, zasaženy byly i nemocnice. Podle různých údajů při každodenních útocích, které trvaly až do počátku června, přišlo o život 1500 až 2500 lidí.

Jedním z nejkontroverznějších zásahů bylo zničení budovy srbské státní televize v Bělehradě. V tu chvíli tam bylo 15 lidí. U památníku nazvaného "Proč" se dnes sešly rodiny pracovníků televize, kteří tehdy přišli o život. Srbská media připomínají i památku tříleté Milice Rakič, která zrovna šla spát, když dům zasáhla střela.

Na památku obětí bombardování se ve většině srbských pravoslavných kostelů sloužily mše. Do kostela svatého Marka v Bělehradě přišel i premiér Vojislav Koštunica a většina ministrů. Kosovští Albánci naproti tomu den počátku bombardování oslavují jako svátek. V ulicích většinových albánských měst visí červené albánské vlajky s černou orlicí.

Martin Hromádka, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme