Srbsko si připomnělo výročí atentátu na bývalého premiéra Zorana Džindžiče

Srbsko si připomnělo 6. výročí atentátu na tehdejšího premiéra Zorana Džindžiče. V centru pozornosti byl proevropský kurs prvního premiéra demokraticky zvoleného ve svobodných volbách po pádu Miloševičova režimu. Bezprostřední příčinou vraždy expremiéra byla spolupráce jeho vlády s tribunálem v Haagu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělehrad

Dnešní proevropský kurs země je založen právě na politice bývalého premiéra Zorana Džindžiče. Potvrdili to srbský prezident Boris Tadič a předseda vlády Mirko Cvetkovič.

V Bělehradě i po celé zemi se konaly vzpomínkové obřady, pochody tisíců lidí v centrech měst, besedy a programy v televizi a rozhlase. Letos poprvé se výročí připomínalo v takovém rozsahu, protože vládní koalice, která vznikla po volbách před rokem, se otevřeně hlásí k Džindžičově odkazu.

Bezprostřední příčinou atentátu na premiéra Zorana Džindžiče bylo rozhodnutí jeho kabinetu spolupracovat s Mezinárodním tribunálem pro válečné zločiny v Haagu.

Přečtěte si také:
Vrah bývalého srbského premiéra Zorana Djindjiče popřel svou vinu
Vrazi bývalého srbského premiéra Džindžiče dostali nejvyšší možný trest
Vrazi srbského premiéra dostali u soudu 40 let
Začíná soud s vrahy srbského premiéra
Smrt podezřelých z atentátu na premiéra Srbska

Jaromír Janev, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme