Srbsko slaví otevření cesty ke kandidatuře do EU

Srbsko čeká na evropský dotazník. Po jeho vyplnění Evropská komise rozhodne o tom, jestli je tato balkánská země zralá pro kandidaturu do Evropské unie. . V Bělehradě o tom jednal český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Pro Srbsko znamená odblokování rozhovorů o kandidatuře do Evropské unie diplomatický úspěch.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova srbského parlamentu

Budova srbského parlamentu | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg přivezl do Bělehradu samé dobré zprávy. Srbský ministr zahraničí Vuk Jeremić Schwarzenbergovi a ČR poděkoval za podporu, kterou poskytuje Srbsko a jeho snahám o integraci do evropských struktur.

„Je to sice svátek, ale oslavovat nebudeme, protože nás čeká náročné období,“ těmito slovy komentoval odblokování rozhovorů mezi Unií a Srbskem ministr zahraničí Vuk Jeremić.

Přehrát

00:00 / 00:00

O integraci Srbska do evropských struktur jednal v Bělehradě ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Podrobnosti v Ozvěnách dne přinesl zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín.

„Před námi je důležité období, kdy budeme mít hodně práce – musíme vyplnit evropský dotazník, získat pozitivní odpověď Evropské komise a doufáme, že se tak stane v nejkratší možné době. Členství Srbska v Evropské unii je ústřední strategickou prioritou srbské vlády a věřím, že příští rok získáme oficiální statut kandidáta,“ řekl srbský ministr zahraničí.

Spolupráce s tribunálem pro válečné zločiny

Spojené státy i Německo přivítaly rozhodnutí Rady ministrů zemí Evropské unie, který doporučila Evropské komisi začít jednání o kandidatuře Srbska do EU. Srbský postup by mohlo zabrzdit Nizozemsko, které si vymínilo, že každý integrační krok musí doprovázet plná spolupráce Bělehradu s tribunálem pro válečné zločiny.

Ministr Karel Scharzenberg ale nečeká, že Nizozemci kandidaturu Srbska úplně zablokují: „Myslím, že budou velice opatrní, že budou pečlivě sledovat, jestli Srbsko dodržuje všechny své závazky. A když to tak bude, myslím, že budou držet basu s ostatními zeměmi EU.“

Ministr Schwarzenberg také věří, že Srbsko dělá vše, co je v jeho silách, aby dopadlo osoby obviněné z válečných zločinů. "Srbské úřady se velmi snaží o dopadení osob obviněných z válečných zločinů, Ratka Mladiče a Gorana Hadžiče," potvrdil Českému rozhlasu ministr Schwarzenberg.

Vztahy s Kosovem

Srbsko má také nevyřešené vztahy s Kosovem. Evropská unie proto pobízí Bělehrad k jejich postupné normalizaci. Oficiálně ale netrvá na tom, že Bělehrad musí uznat kosovskou nezávislost, nebylo by to korektní, řekl šéf české diplomacie:

„Nesmíte zapomínat na to, že Německu trvalo téměř 50 let, než oficiálně uznalo ztrátu východních území - Slezska a Pomořanska po druhé světové válce. Nemůžeme používat dvojí standard vůči Srbsku,“ uvedl Karel Schwarzenberg.

V tomto jediném bodě se srbský ministr zahraničí musel ohradit: „Souhlasím s mnohým, co můj kolega řekl, snad kromě paralely s Německem před padesáti lety. Myslím si, že existují lepší příklady v historii, které mají více společných bodů.“

Podle ministra Jeremiče je uznání Kosova podmínkou, kterou Srbsko nemůže splnit: "Pokud jde o uznání Kosova, je to podmínka, kterou nemůžeme splnit," řekl.

Martin Dorazín, Katarína Brezovská, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme