Srbsko šokovaly záběry z vraždění v Srebrenici

Srbskem otřásly záběry z videozáznamu, který si natočili příslušníci polovojenské jednotky s názvem "Škorpioni". Tito muži působili v bosenskosrbské armádě a účastnili se masakru skoro 8 tisíc muslimských mužů a chlapců ve východobosenském městě Srebrenica v červenci roku 1995.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

C. Ponteová a V. Koštunica | Zdroj: ČTK

Srbské úřady 8 příslušníků této polovojenské jednotky okamžitě zatkli. Ve filmu je zachycena vražda několika muslimských mladíků. Videonahrávku zveřejnily dvě srbské televize.

Videozáznam starý 10 let se na veřejnost dostal až tento týden. Haagskému mezinárodnímu tribunálu pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii jej předala pracovnice jedné z bělehradských organizací pro ochranu lidských práv.

Na filmu jsou dobře vidět tváře pachatelů. Pro srbskou policii nebylo složité je najít. Zadržení vrahů oznámil srbský premiér Vojislav Koštunica na tiskové konferenci s hlavní žalobkyní haagského tribunálu Carlou del Ponteovou, která je na inspekční cestě po balkánských státech.

Během trestné výpravy bosenskosrbské armády na město Srebrenica zmizelo přes 7 a půl tisíce mužů a chlapců ve věku od 12 do 77 let. Některým jako Kadiru Habibovičovi se podařilo utéct. Co viděl, popsal americké televizi PBS:"Viděl jsem, jak povalili jednoho člověka a zastřelili ho dávkou ze samopalu. Vytáhli dalšího a zase. Viděl jsem, jak takto zabili tři lidi."

Srbský prezident Boris Tadič se hodlá v červenci vydat do Srebrenice na vzpomínkový akt k 10.výročí masakru a poklonit se tam památce obětí.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme