Srbsko stále nezvolilo prezidenta

Opakované prezidentské volby v Srbsku skončily. Opět z nich ale nevzešel vítěz. Kvůli nízké volební účasti - odhaduje se kolem 45 procent - musely být prohlášeny za neplatné. Srbská ústava vyžaduje účast poloviny registrovaných voličů. O přízeň hlasujících se ucházeli tři kandidáti: jugoslávský prezident Koštunica, předseda Srbské radikální strany Šešelj a předák Strany srbské jednoty Pelevič. Zda bude uspořádáno třetí opakování, tedy čtvrtý volební pokus, není zatím známo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojislav Koštunica s manželkou | Foto: ČTK/EPA

Ústava se vzniklou situací prostě nepočítá, proto ji ani nijak neřeší. Výsledek je podle pozorovatelů považován za tvrdý úder pro jugoslávského prezidenta Vojislava Koštunicu, který chtěl na funkci nejvyššího srbského představitele přesedlat a platil v tomto směru za favorita. Koštunice prohlásil, že při neúspěchu třetího opakování prezidentských voleb bude nutné uspořádat v zemi předčasné parlamentní volby.

Markéta Kaclová, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme