Srbsko varuje Evropskou unii kvůli Kosovu

Premiér Vojislav Koštunica vzkazuje Sedmadvacítce, že se musí rozhodnout. Buď podepíše koncem měsíce s Bělehradem dohodu o přidružení, anebo pošle svou civilní misi do Kosova. Obojí ale možné není. Srbsko je připravené s unií jednat jako mezinárodně uznaný stát, jehož součástí je i Kosovo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosovo - Priština | Foto: cs.wikipedia.org

Evropská unie chce v Kosovu vystřídat misi OSN. Bělehrad je přesvědčen, že to je ale začátek implementace takzvaného Ahtisaariho plánu. Ten předpokládá nezávislé Kosovo a srbská vláda tento dokument odmítá. Jestli Evropská unie skutečně pošle svoji misi do provincie Kosovo, Srbsko podle slov premiéra, nebude chtít podepsat připravenou dohodu o přidružení.

Na vyslání civilní správy a policistů do Kosova se Unie definitivně dohodla na summitu v prosinci. Celkem má mise čítat 1800 lidí a plánuje se už několik let. Počítá s ní i OSN, která Kosovo spravuje už 8 let.

V Bruselu jsou výroky srbských politiků chápané spíš jako bojovná rétorika před prezidentskými volbami, které zemi čekají za několik týdnů.

Vít Pohanka, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme