Srbové volí v prvních volbách po koronaviru v Evropě. Favoritem průzkumů je strana prezidenta Vučiče

V Srbsku v neděli v 7.00 SELČ začaly i přes přetrvávající riziko nákazy koronavirem parlamentní volby, první v Evropě od propuknutí pandemie covidu-19 na starém kontinentu. Očekává se vítězství Srbské pokrokové strany (SNS) prezidenta Aleksandara Vučiče. Volby měly být původně 26. dubna, kvůli koronavirové pandemii však musely být odloženy. Země se 7,2 milionu obyvatel dosud registrovala 12 616 nakažených a 258 pacientů s covidem-19 zemřelo.

Bělehrad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srbové volí v prvních volbách po koronaviru v Evropě. | Foto: Marko Djurica | Zdroj: Reuters

Srbské hlasovací místnosti jsou vybaveny dezinfekcí a rouškami, které musejí mít voliči povinně. Na krátkou chvíli si je mohou sundat v případě, že je potřeba ověřit jejich totožnost, píše agentura DPA. V místnostech je také nařízeno dodržovat minimálně metrové rozestupy. Členové volebních komisí musí mít rukavice a zakrytý nos a ústa.

,Mezi sladkými lžemi a hořkou pravdou.‘ Srbský prezident varoval před útoky kosovských Albánců

Číst článek

Přesto se očekává, že mnoho ze zhruba 6,6 milionu voličů k volebním urnám ze strachu z nákazy nedorazí. Volební účasti také uškodí bojkot opozičních stran sdružených v koalici Svaz pro Srbsko (SzS), píše agentura Reuters. Volba podle opozice není dostatečně svobodná či vyrovnaná kvůli Vučičově údajnému dohledu nad médii.

Podle předvolebních průzkumů veřejného mínění získá SNS kolem 58 procent hlasů, přičemž ve volbách v roce 2016 pro ni hlasovalo 41 procent voličů. Socialistická strana Srbska (SPS), která je dlouhodobě menším koaličním partnerem SNS, by mohla získat přes 12 procent hlasů. Před čtyřmi lety obdržela devět procent hlasů. Podle pozorovatelů pomáhá oběma vládním stranám koronavirová krize, během níž mají voliči sklon podporovat současné vedení země.

Volební místnosti se uzavřou v neděli ve 20.00 SELČ, první průběžné výsledky by měly být známy kolem 21.00.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme