Srbsko vyzvalo představitele Kosova, aby přijali autonomii

Srbsko oficiálně vyzvalo představitele provincie Kosovo, aby přijali autonomii. Premiér Vojislav Koštunica kosovským Albáncům nabídl, že by mohli sami rozhodovat o svých záležitostech a budoucnosti. Jeho podmínkou je zachování územní integrity Srbska. Pro kosovské Albánce je přitom velmi důležité slovo nezávislost a vyhlášení samostatného Kosova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historické městské jádro Bělehradu (Stari Grad) | Foto: cs.wikipedia.org

Premiér Koštunica použil formulaci autonomie pod dohledem - nadzirana autonomija. Posledních několik dní v Kosovu byla patnáctičlenná mise Rady bezpečnosti OSN, která by o statutu provincie měla v brzké době hlasovat. Vyslanci se stekali s představiteli Bělehradu i Prištiny. Byli také v několika albánských i srbských vesnicích.

V Male Kruši na západě provincie Albánci vyslancům zdůrazňovali, že v roce 1999 za jediný den Srbové zabili 112 jejich spoluobčanů. Naproti tomu srbští obyvatelé středokosovského Orahovce nechtěli pustit delegaci zpět do autobusu, aby jim ukázali jedinou ulici, po které mají možnost se volbě pohybovat.

Šéf mise Johan Verbeke řekl, že Rada bezpečnosti teď začne pracovat na nové rezoluci, která definuje nový statut provincie.

Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme