Srbský generál Pavkovič se dostavil do Haagu

Srbsko vydalo haagskému trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii dalšího z velitelů jugoslávské armády obviněných z válečných zločinů. Je jím generál Nebojša Pavkovič, jeden z vrchních velitelů ozbrojených sil bývalé svazové Jugoslávie. Jde už o 12. obviněného srbské národnosti, který se v tomto roce před tribunál dostavil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloševič a Pavkovič v září 2000 | Zdroj: ČTK

Nebojša Pavkovič má být podle obvinění zodpovědný za vraždy stovek kosovských Albánců a za vyhnání přibližně 800 tisíc lidí z jejich domovů v Kosovu. Velel totiž v první polovině roku 1999 3. sboru Jugoslávské armády. K násilnému vysídlování a brutálnímu zacházení s civilisty mělo docházet s jeho souhlasem.

Pavkovič obsadil další z cel v haagské vazební věznici, kde je umístěn i bývalý jugoslávský prezident. Slobodan Miloševič potom, co byl minulý týden kvůli jeho špatnému zdravotnímu stavu proces přerušen, opět stanul před porotou.

Sám kladl otázky předákům srbských nacionalistů v Kosovu. Proces se protahuje. Miloševič byl soudem už několikrát vyzván, aby jej nezdržoval. Jeho konec je zatím v nedohlednu.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme