Srbský politik Vojislav Šešelj opět stane před tribunálem v Haagu

Srbský politik Vojislav Šešelj dnes v nizozemském Haagu předstupuje před mezinárodní trestní tribunál, který soudí zločiny spáchané během války v bývalé Jugoslávii v první polovině devadesátých let. Šešelj čelí obvinění z válečných zločinů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vstup do věznice Scheveningen

Vstup do věznice Scheveningen | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Dnešní verdikt se ale bude týkat jiné obžaloby - pohrdání soudem. Šešelj podle žalobců zveřejnil identitu několika svědků, kteří hrají významnou roli v jeho procesu. Tribunál přitom uplatňuje přísná pravidla ochrany svědků. Šešelj jejich údaje přesto publikoval v knize, kterou o soudu napsal, za což mu hrozí až sedm let vězení a pokuta ve výši sto tisíc eur.

Předseda Srbské radikální strany už prohlásil, že se cítí nevinným. Stejnými slovy reaguje i na obvinění z válečných zločinů, kterých se podle obžaloby dopustil v Bosně a Hercegovině, Chorvatsku a srbské Vojvodině.

Šešelj měl podle obžaloby během občanské války v bývalé Jugoslávii podporovat Republiku srbskou a organizoval nábor srbských dobrovolníků. Měl tak podněcovat etnickou a náboženskou nenávist. Během násilností v Kosovu a následné operace NATO vůči Jugoslávii podporoval vládu Slobodana Miloševiče a stal se jejím místopředsedou.

V únoru 2003 na něj vydal Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii zatykač. Šešelj na něj reagoval tím, že se 24. února 2003 soudu sám vydal. Od té doby je držený ve vazbě. Z cely v Scheveningenu řídí telefonem zmiňovanou Srbskou radikální stranu.

Čtěte také:
V Haagu začne proces se srbským ultrapravicovým politikem Šešeljem
Bývalý srbský ministr Šešelj obviněný z válečných zločinů má být údajně propuštěn
Začal soud s Vojislavem Šešeljem
Hladovějícímu Šešeljovi podle lékařů hrozí smrt
Srbský ultranacionalista Šešelj se odmítl účastnit zahájení soudu
Vojislav Šešelj odmítá obhájce, které mu přidělil haagský soud

Lukáš Vincourek, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme