Srbský soud by mohl rozhodnout o odvolání Karadžiče proti vydání do Haagu

Dnes je první den, kdy srbské úřady mohou předat Radovana Karadžiče mezinárodnímu tribunálu do Haagu. Advokát bývalého bosensko-srbského předáka ale doufá, že se tak stane nejdříve zítra po velkém protestním shromáždění na podporu jeho klienta. Právě proto podal před třemi dny odvolání poštou. Před zvláštním soudem, kde teď Karadžiče drží, už třetí den hlídkují novináři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivec Radovana Karadžiče během protestu v Bělehradu | Zdroj: ČTK

Ministerstvo spravedlnosti drží informace o vydání jednoho z nejhledanějších mužů světa v tajnosti. Čas, kdy odvolání dorazí, bude rozhodující. Advokát Svetozar Vujačič proto odmítl prozradit poštovní úřad, kde je podal. Podle Vujačiče dorazí na zítřejší meeting také Karadžičova rodina z Bosny a Hercegoviny. Domnívá se ale, že jeho klienta předají dříve.

V Srbsku se nepochybuje, že předání k mezinárodnímu soudu pro válčené zločiny v bývalé Jugoslávii dojde. Jakmile soud vydá rozhodnutí, ministerstvo spravedlnosti vydá příkaz o vydání a dojde k transportu. Pravděpodobně na letiště a odtamtud bud leteckou linkou nebo speciálním letadlem. Velkou roli při tom hraje bezpečnost celé operace, kterou mají zajišťovat pracovníci srbské bezpečnostní služby BIA.

V případě bývaléího prezidenta Miloševiče to bylo jinak - byl převezen do bosenské Tuzly a odtamtud britským vojenským letadlem.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme