Srbský ultranacionalista Šešelj se odmítl účastnit zahájení soudu

Před Mezinárodním trestním soudem pro bývalou Jugoslávii v nizozemském Haagu začal jeden z nejdůležitějších procesů. Srbský ultranacionalista Vojislav Šešelj ale na jednání nepřišel. Je obviněn z válečných zločinů ze začátku 90. let, na soud čeká v haagském vězení už tři roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

přiznivec Vojislava Šešelje | Foto: AFP

Šešelj se brání podobně jako dříve Slobodan Miloševič. Chce se obhajovat sám a neustále znevažuje a uráží soudce i celý tribunál. Všechna obvinění vznesená proti sobě odmítá.

Od 10. listopadu Šešelj drží hladovku, kterou si chce vymoci splnění svých požadavků, například odvolání přiděleného advokáta. To už se mu ale zřejmě nepodaří, porota mu právo hájit se sám definitivně vzala dnes, protože k zahájení přelíčení vůbec nepřišel.

Šešelj je obviněn z odpovědnosti za vraždy, perzekuce, vyhlazování obyvatelstva, nelidského zacházení a nucených přesunů, kterých se dopouštěly pod jeho velením polovojenské formace na nesrbském obyvatelstvu v Chorvatsku, Bosně a Hercegovině, ale i na samotném severu Srbska, v takzvané Vojvodině.

Z haagské cely dvaapadesátiletý Šešelj stále předsedá Srbské radikální straně, která je nejsilnější parlamentní stranou v Srbsku, a v lednových volbách dokonce povede její kandidátku. Dříve dvakrát neúspěšně kandidoval na prezidenta, v roce 1998 se za Miloševiče stal srbským vicepremiérem. Miloševičovým spojencem zůstal až do jeho pádu v říjnu 2000.

V únoru 2003 se Šešelj sám vzdal mezinárodnímu tribunálu. Vyzývá ale svoje stoupence, aby nedovolili zadržení nebo vydání dvou hlavních obviněných na seznamu ICTY - předáka bosenských Srbů Radovana Karadžiče a generála Ratka Mladiče, kteří jsou již více než deset let na útěku před spravedlností. Miloševič zemřel v cele haagského vězení letos v březnu ještě před ukončením svého procesu.

Martin Hromádka, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme