Od masakru ve Srebrenici uplynulo 24 let. Příbuzní pohřbili 33 obětí, které se letos povedlo identifikovat

V Bosně a Hercegovině si ve čtvrtek připomněli 24. výročí vraždy několika tisíc muslimských mužů a chlapců ve Srebrenici. Na hřbitově v obci Potočari uložili příbuzní obětí do země ostatky 33 lidí, které se v posledním roce podařilo identifikovat.

Sarajevo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Důstojný pohřeb je nejstarším právem každého člověka a každé oběti,“ prohlásil při loňském ceremoniálu Vysoký představitel pro Bosnu a Hercegovinu Valentin Inzko. U památníku v Potočari pohřbí kosti zastřeleného 16letého chlapce a také 82leté ženy. Na hřbitově je dosud uložených 6610 těl obětí bosenskosrbských vojáků.

Doživotí za genocidu. Soud OSN zpřísnil bývalému vůdci bosenských Srbů Karadžićovi trest

Číst článek

Podle Institutu pro zmizelé osoby Bosny a Hercegoviny leží v dosud nenalezených nebo neprozkoumaných hromadných hrobech asi tisíc obětí masakru. Za poslední rok ztotožnilo identifikační středisko v severobosenské Tuzle ostatky 140 zavražděných. Většina rodin ale nesouhlasila s pohřbem, protože těla často nejsou kompletní. 

Za srebrenický masakr odsoudil Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii bosenskosrbského velitele Ratka Mladiče na doživotí. Politického vůdce bosenských Srbů Radovana Karadžiče poslal v roce 2016 na 40 let do vězení. 

pan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme