Srebrenica si připomíná dvanácté výročí masakru

Srebrenica v Bosně a Hercegovině si dnes připomíná 12. výročí masakru osmi tisíc muslimských civilistů. V roce 1995 bosenskosrbské síly oblehly Srebrenici a od mezinárodních sil převzaly tábor s uprchlíky. Během příštích několika dnů tehdy postřílely muslimské muže a chlapce a naházely je do masových hrobů. Vzpomínkový ceremoniál se odehraje u památníku genocidy v nedaleké obci Potočari.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hroby obětí masakru ve Srebrenici | Foto: AFP

Zatím byla identifikována a pohřbena pouze menšina obětí masakru. Z celkových osmi tisíc mrtvých jich bylo v Potočarech pohřbeno asi dva a půl tisíce. Dnes bude do země uloženo 465 rakví potažených zeleným plátnem. Bosna a Hercegovina každý rok prohlašuje tento den státním smutkem, ale v menší entitě, v Republice srbské se toto nařízení ne vždy dodržuje.

K památníku naproti bývalé továrně na akumulátory, kde mnozí přišli o život, má dnes přijet asi třicet tisíc lidí. V Bosně a Hercegovině už pobývá i hlavní žalobkyně Haagského tribunálu Carla del Ponte, která žádá vydání Radovana Karadžiče a Ratka Mladiče, kteří jsou ze srebrenického masakru obviněni.

Památník u Srebrenice otevřel v roce 2003 bývalý americký prezident Bill Clinton. Zločiny ve Srebrenici byly oficiálně prohlášeny genocidou v roce 2004. Že Bělehradský režim o chystané genocidě věděl a nezabránil jí, potvrdil nedávno i mezinárodní soudní dvůr v Haagu. Tento rozsudek vzbudil velký rozruch mezi všemi národy v Bosně a v samotném Srbsku.

Marie Matúšů, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme